Ulgi w przedszkolach niezgodne z prawem?
Naczelny Sąd Administracyjny ma odpowiedzieć na pytanie, czy gmina może wprowadzić ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu drugiego lub kolejnych dzieci z tej samej rodziny.
Niektóre gminy, dążąc do objęcia edukacją przedszkolną jak największej liczby dzieci ustalają w swoich uchwałach ulgi w opłatach dla rodzin wielodzietnych. W Wodzisławiu zniżka na drugie dziecko wynosi 20%, na trzecie 30%.
Dochód najważniejszy
Uchwały zawierające podobne regulacje są jednak kwestionowane przez część wojewodów i wojewódzkich sądów administracyjnych. Według nich uchwała przewidująca niższą stawkę opłat za pobyt drugiego i kolejnych dzieci z rodziny w przedszkolu publicznym prowadzi do różnicowania sytuacji prawnej obywateli. Prawnicy twierdzą ponadto, że kryterium objęcia rodziny pomocą socjalną powinien być przede wszystkim jej dochód, tymczasem stosowany system ulg w najmniejszym nawet stopniu nie uwzględnia tego warunku.
Rzecznik w obronie rodzin
Z taką interpretacją nie zgadza się prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Nie ulega wątpliwości, że konieczność ponoszenia kosztu zwielokrotnionej opłaty może zniechęcać rodziców dwójki lub większej liczby dzieci do korzystania z oferty przedszkoli – przekonuje pani rzecznik. Wystąpiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie, czy uchwała rady gminy w sprawie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny stanowi naruszenie ustawy o systemie oświaty.
PAP– Samorząd