Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w Rybniku
Moja babcia i dziadek są w sędziwym wieku. Dziadek, który pobiera emeryturę i połowę renty z tytułu choroby zawodowej we wrześniu skończy 100 lat. Babcia, która nigdzie nie pracowała i nie otrzymuje ani emerytury ani renty skończy w październiku 100 lat. Czy takim osobom należy się jakiś specjalny dodatek, świadczenie w związku z tym wiekiem?
Czytelniczka
Tak, osobom, które ukończą sto lat życia i pobierają świadczenia, wypłacane jest z urzędu (bez składania wniosku w tej sprawie, i niezależnie od tego, czy mają prawo do emerytury, czy do renty) świadczenie honorowe w wysokości kwoty bazowej, natomiast osoby, które nie mają przyznanych świadczeń, same muszą złożyć wniosek o wypłatę tego wyjątkowego świadczenia.
Osiągnąłem wiek emerytalny. Dostaję emeryturę i rentę z powodu choroby zawodowej. Czy coś zmieni się w ich wypłacie, gdy podejmę pracę?
Leszek z Wodzisławia
Jeśli świadczenie wypłacane jest w tzw. zbiegu, czyli jedno w 100 proc., a drugie 50 proc. – nie można osiągać przychodu. Dotyczy to też osób, które osiągnęły wiek emerytalny. Przed podjęciem zatrudnienia należy złożyć w ZUS-ie oświadczenie o zamiarze osiągania przychodu. To spowoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia wypłacanego w połowie. Z uwagi na pełny wiek emerytalny pozostałe świadczenie nie będzie podlegać limitom dotyczącym dodatkowego zarobku i będzie miał je Pan wypłacane w pełnej wysokości.
Zatrudniłem osoby na umowę o dzieło. Czy one same mogą się ubezpieczyć zdrowotnie, by nie płacić za wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu?
Jan z Czyżowic
Zatrudniony na umowę o dzieło może podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Może go zgłosić do ubezpieczenia także małżonek, jeśli sam mu podlega.