Było nerwowo, jest bajkowo
Mszana – Uroczyste otwarcie nowego przedszkola
– Z pozoru mogłoby się wydawać, że jest to inwestycja jak każda inna, lecz ten kto zna chronologię wie, że rodziła się ona w atmosferze powyborczych emocji, protestów społecznych i konfliktów. Dzisiejszy dzień jest dowodem, iż pomimo różnicy poglądów, potrafimy wspólnie dojść do porozumienia. Mam nadzieję, że tym otwarciem zamkniemy wszyscy razem jeden z ważnych etapów historii gminy, a wszelkie wątpliwości zostaną wreszcie rozwiane – mówił wójt Mirosław Szymanek podczas otwarcia nowego, rozbudowanego przedszkola gminnego w Mszanie.
Babcia do przedszkola
30 sierpnia mieszkańcy Mszany mogli zobaczyć nowy obiekt. Przestronne sale z bajecznie kolorowymi zabawkami i pomocami dydaktycznymi, pastelowe ściany, świetnie wyposażona kuchnia i nowe sanitariaty. To robiło wrażenie, zwłaszcza na starszych mieszkańcach gminy. – Szkoda, że za moich czasów nie było takiego przedszkola – mówiła leciwa kobieta. – Aż chciałoby się znowu wrócić do lat przedszkolnych. Zaś najmłodsi goście, z promiennymi uśmiechami na twarzach, delektowali się przedszkolnymi zabawkami.
Presja społeczna
Powstaniu tego nowoczesnego obiektu towarzyszyło wiele kontrowersji. Część mieszkańców optowała bowiem nie za modernizacją budynku, a za budową nowego przedszkola od podstaw. – W grudniu 2010 r. stanąłem przed wielkim dylematem, czy kontynuować plan budowy nowego obiektu za 8,8 mln złotych plus prawie 1 mln na wybudowanie drogi dojazdowej, czy szukać innych rozwiązań – wspominał wójt Szymanek. – Czasu było mało, a presja społeczna ogromna, ponieważ zwolennicy budowy przedszkola od podstaw zebrali prawie 450 podpisów sprzeciwiających się rozbudowie urzędu. Dziś, tak jak wówczas twierdzę, że wersja oszczędnościowa była jak najbardziej uzasadniona – dodaje.
Dla 100 dzieci
Prace przy rozbudowie gminnego przedszkola trwały od października 2011 r. do początku sierpnia. Przetarg na jego wykonanie wygrała żorska firma Izobud. Koszt inwestycji wyniósł niecałe 3,2 mln zł, w tym 492 tys. zł umorzenia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Placówka w Mszanie ma obecnie 750 m kw. powierzchni przygotowanej na przyjęcie 100 dzieci, które będą się uczyły w 4 oddziałach. Do tej pory funkcjonował tam tylko 1 oddział. Dodatkowo, dzięki współpracy z właścicielami znajdującego się po sąsiedzku sklepu Lewiatan, obok urzędu gminy wygospodarowano nowe miejsca parkingowe.
(abs)