Wysokość opłat za żłobek bez ograniczeń
Ograniczenia w pobieraniu opłat za pobyt dziecka w przedszkolu nie wchodzą w grę
Rząd negatywnie zaopiniował projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która reguluje kwestie wysokości opłaty ponoszonej przez rodziców za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku lub klubie dziecięcym. Zawarte w projekcie rozwiązania przewidują, że opłata nie może być wyższa niż 15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Rada Ministrów zauważyła, że projektodawcy nie określili dokładnie, o którą opłatę chodzi, czy 15 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę dotyczy sumarycznej wysokości wszystkich opłat ponoszonych przez rodziców, czy też którejś konkretnej opłaty.
Rząd zwrócił też uwagę na to, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku, w zależności od regionu waha się w granicach od 900 zł do 1200 zł.
– Już obecnie samorządy do każdego dziecka dopłacają od ok. 70 proc. do 80 proc. Są to bardzo duże kwoty i stanowią znaczne obciążenie budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Obligatoryjne ustalenie wysokości maksymalnej opłaty mogłoby dodatkowo spowodować wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy, co prowadziłoby do spadku liczby miejsc opieki nad dziećmi bądź wręcz likwidacji żłobków – czytamy w stanowisku rządu.
PAP–Samorząd