Ekoserwis: Fundusz pomaga budować elektrownię
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił Spółce Energetycznej „Jastrzębie” SA promesy dofinansowania w formie preferencyjnej pożyczki do kwoty 6 milionów 170 tys. złotych na budowę elektrociepłowni w Częstochowie o mocy 3 MW opalanej gazem koksowniczym.
Zlokalizowana zostanie na terenie Koksowni Częstochowa Nowa Sp. z o.o. na podstawie zawartej w październiku 10-letniej umowy o współpracy pomiędzy Koksownią i Spółką Energetyczną Jastrzębie. Ma to być pierwszy w kraju i trzeci w Europie projekt wykorzystujący silnik tłokowy opalany gazem koksowniczym. Częstochowska koksownia, zgodnie z umową i długoletnim kontraktem, będzie kupowała od spółki energetycznej prąd, ciepło i wodę, a sama sprzeda partnerowi gaz. Koksownia „Nowa” zaoszczędzi nieco na kosztach przesyłowych, skoro część energii będzie produkowana na miejscu. Ale największa korzyść to doświadczenie płynące z nowatorskiego wykorzystania gazu koksowniczego. Obecnie na terenie Koksowni czynna jest kotłownia wyposażona w 3 kotły parowe o łącznej mocy 15 MW opalane gazem koksowniczym. Produkują one parę wyłącznie na potrzeby technologiczne i grzewcze Koksowni. Nadmiar gazu sprzedawany jest do Huty Częstochowa. W ramach nowej inwestycji przewiduje się zabudowę agregatu kogeneracyjnego zasilanego gazem koksowniczym o mocy do 3 MW. Wyprodukowana energia elektryczna i cieplna w postaci pary wodnej w całości zostanie zużyta przez Koksownię. Wytworzona para zastąpi częściowo parę produkowaną obecnie z istniejącej kotłowni, a energia elektryczna umożliwi ograniczenie ilości węgla spalanego w konwencjonalnych elektrowniach o ok. 10 800 ton rocznie. Po zakończeniu zadania w kwietniu 2013 roku znacznemu zmniejszeniu ulegnie również emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery. Przede wszystkim dwutlenku siarki o 64 tony, tlenków węgla o 70 ton i dwutlenku azotu o 40 ton rocznie.
Częstochowska elektrociepłownia wyprodukuje rocznie minimum 22 610 Mwh energii elektrycznie i 78 500 GJ energii cieplnej.
(eco)