Ekoserwis: Spotkanie specjalistów od ochrony przyrody
Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uczestniczyła 24 września w wyjazdowym posiedzeniu Narodowej Rady Ekologicznej w Dębicy.
Spotkanie odbyło się w trakcie ogólnopolskiej narady dla nauczycieli, poświęconej edukacji ekologicznej.
Podczas konferencji, zorganizowanej przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, zaprezentowano efekty prac laureatów poprzednich edycji kategorii „Promotor Ekologii’ w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”, Szczególne uznanie zdobyły ośrodki edukacyjne, które wyróżniły się prowadzac innowacyjne i oryginalne projekty mogące mieć znaczący wpływ na zmianę świadomości ekologicznej lokalnych społeczności.
Przykład, takiego już zrealizowanego zadania, członkowie Narodowej Rady Ekologiczej mogli zobaczyć wizytując Centrum Edukacji Ekologicznej – Grodzisko w Dębicy. Zaprezentowano tam ośrodek zbudowany na wzór starego grodu słowiańskiego z możliwością uczestniczenia w poznawaniu warunków bytu i współpracy z przyrodą ludzi żyjących dawniej na tych terenach.
Narodowa Rada Ekologiczna pod przewodnictwem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej jest Najwyższym Organem Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, którego celem jest wyłonienie i nagradzanie tych samorządów, przedsiębiorstw a także placówek edukacyjnych, które dzięki poczynionym inwestycjom oraz wdrażaniu programów edukacyjnych przyczyniły się do poprawy środowiska naturalnego oraz do zwiększenia świadomości ekologicznej.
Zainicjowano właśnie XIV edycję konkursu. Do maja 2013 roku Narodowa Rada Ekologiczna – złożona z przedstawicieli Parlamentu, inspektoratów ochrony środowiska, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelni akademickich oraz organizacji branżowych – wybierze laureatów w pięciu kategoriach: samorząd przyjazny środowisku, przedsiębiorstwo przyjazne środowisku, promotor ekologii oraz przyzna europejskie nagrody ekologiczne dla przyjaznego środowisku samorządu i przedsiębiorstwa.
Idea konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii. Co roku konkurs przyciąga coraz większą liczbę samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych.
WFOŚiGW w Katowicach dla wyróżnionych w konkursie „Przyjaźni Środowisku” z województwa śląskiego przyznaje specjalne nagrody finansowe.
(eco)