Drugi filar – co warto wiedzieć
Jaka część składek ZUS trafia do II filaru, czy wszyscy musimy obowiązkowo należeć do OFE i komu ZUS przydziela fundusz emerytalny w drodze losowania? – na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Lubszczyk, kierownik referatu w Wydziale Ubezpieczeń i Składek w rybnickim Oddziale ZUS
– Czy każda osoba pracująca musi należeć do OFE?
Nie. Ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. z wyjątkiem osób pobierających emeryturę, mogą na swój wniosek przystąpić – poprzez zawarcie umowy – do wybranego otwartego funduszu emerytalnego. Ubezpieczeni, o których mowa wyżej mogą zawrzeć umowę z otwartym funduszem emerytalnym w terminie do 31 grudnia 1999. Termin uznaje się za zachowany, jeżeli osoby nie podlegały obowiązkowi ubezpieczeń społecznych w 1999r., lecz przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego w ciągu 6 miesięcy od powstania obowiązku ubezpieczenia po dniu 31 grudnia 1999 oraz w dniu powstania tego obowiązku nie ukończyła 50 lat. Natomiast ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1968r. mają obowiązek przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
– Czy to prawda, że jeśli współmałżonek był w II filarze to my z tego tytułu możemy stać się również posiadaczami rachunku w OFE?
Członkostwo w OFE można nabyć na podstawie artykułu 128 ustęp 1 ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych. Artykuł ten określa, iż jeżeli były współmałżonek uprawniony nie posiada rachunku w OFE i w terminie 2 miesięcy od dnia przedstawienia dowodu, że środki zgromadzone na rachunku członka funduszu przypadły byłemu współmałżonkowi, nie wskaże rachunku w jakimkolwiek otwartym funduszu, otwarty fundusz do którego należał drugi z byłych współmałżonków niezwłocznie otworzy rachunek na nazwisko byłego współmałżonka uprawnionego i przekaże na ten rachunek, w ramach wypłaty transferowej, przypadające mu środki zgromadzone na rachunku jego byłego współmałżonka.
– Kiedy ZUS może sam wybrać dla nas OFE?
– Jeżeli ubezpieczony nie wybrał funduszu emerytalnego w terminie, a uczestnictwo w OFE jest dla niego obowiązkowe, osoba taka zostanie przydzielona do jednego z działających OFE w drodze losowania przeprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Losowanie, odbywające się 2 razy w roku (ostatniego roboczego dnia stycznia i lipca) jest poprzedzone wysłaniem do osoby ubezpieczonej pisemnego wezwania do zawarcia umowy z OFE w terminie do 10 stycznia lub 10 lipca – osoba wezwana ma zawsze nie mniej niż 30 dni na podpisanie umowy z OFE.
– Czyli ubezpieczony musi być wcześniej o tym poinformowany?
Losowanie obejmuje tylko te osoby, które wcześniej otrzymały z ZUS list wzywający do zawarcia umowy z funduszem emerytalnym. Jeśli od otrzymania wezwania do terminu losowania jest mniej niż 30 dni, dana osoba zostanie uwzględniona dopiero w następnym losowaniu. Losowanie przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zawiadamia ubezpieczonego o jego wyniku. Wraz z zawiadomieniem ubezpieczony otrzymuje dane otwartego funduszu emerytalnego, do którego został przypisany a OFE otrzymuje podstawowe dane członka.
– Jakie fundusze brane są pod uwagę w trakcie losowania?
W losowaniu biorą udział tylko te fundusze, które uzyskały wyższe stopy zwrotu niż średnia ważona stopa zwrotu wszystkich funduszy w dwóch ostatnich okresach rozliczeniowych.
– Wiemy o tym, że zostaliśmy wylosowani?
– Otwarty fundusz emerytalny potwierdza na piśmie warunki członkostwa i wzywa członka do złożenia oświadczenia o małżeńskich stosunkach majątkowych oraz wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków po śmierci ubezpieczonego. Składki, które wpłynęły do ZUS w okresie nieuczestniczenia ubezpieczonego w funduszu zostają przekazane na rachunek członka w wylosowanym OFE. Poza podpisaniem umowy z nowym funduszem ubezpieczony zobowiązany jest do pisemnego zawiadomienia funduszu, do którego dotychczas należał o zawarciu umowy z innym funduszem; przesłanie z tym zawiadomieniem pisemnego oświadczenia woli o rozwiązaniu dotychczasowej umowy z funduszem bądź rezygnacji z członkostwa w funduszu celem dokonanie wypłaty. Nowy fundusz przesyła do ZUS zgłoszenie w trybie zmiany.
(red)