Sprawdzą czy opróżniasz szambo
Gmina zaostrza regulamin utrzymania czystości na swoim terenie
GODÓW Część zmian wynika z ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać w lipcu 2013 roku. Nowy regulamin stanie się obowiązującym prawem już od stycznia. Wprowadzono w nim kilka istotnych zmian. Najważniejsza dotyczy wywozu nieczystości płynnych. Do tej pory każdy właściciel nieruchomości musiał posiadać kwity, świadczące o tym, że co najmniej dwa razy w roku opróżniał szambo. Od nowego roku przepis ten będzie zaostrzony i taką operację trzeba będzie wykonać minimum raz na kwartał, a to oznacza, że co najmniej cztery raz w roku trzeba będzie skorzystać z usług firmy asenizacyjnej. Co więcej, każdy właściciel nieruchomości będzie musiał podpisać z wybraną przez siebie firmą umowę na wywóz ścieków. – Będziemy to kontrolować – zapowiada Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.
Punkt zbiórki odpadów
W gminie powstanie również punkt zbiórki odpadów selektywnych, do którego każdy mieszkaniec będzie mógł przywieźć zużyty sprzęt RTV, AGD, odpady wielkogabarytowe lub opony. Punkt musi powstać, bo wymaga tego ustawa śmieciowa. Oprócz tego tak jak obecnie co jakiś czas gmina będzie organizować zbiórkę tych odpadów sprzed posesji. Ponadto śmieci będą również segregowane do worków lub pojemników. W regulaminie określono cztery ich rodzaje – niebieski z przeznaczeniem na papier, zielony z przeznaczeniem na szkło, żółty z przeznaczeniem na plastik i metal oraz brązowy z przeznaczeniem na odpady biodegradowalne.
Za worki zapłacisz sam?
Nie wiadomo na jakiej zasadzie będzie odbywać się zaopatrywanie mieszkańców w worki lub pojemniki. – Ustawa śmieciowa mówi wyraźnie, że to obowiązek mieszkańców. Natomiast nie wiemy jeszcze jak to zostanie rozwiązane w naszym przypadku. Będziemy to jeszcze analizować – mówi wójt Godowa. Obecnie właściciele posesji otrzymują dwa bezpłatne worki na jeden wywieziony kosz (po podpisaniu umowy z firmą, worki dostarczane są od razu z góry na cały rok). W przypadku kiedy worków zabraknie, to wówczas trzeba je nabyć we własnym zakresie albo w firmie komunalnej, albo w niektórych sklepach. Koszt to w niektórych przypadkach nawet 2–2,5 zł za worek. – Teraz worki kupuje się tylko od firm, które wywożą śmieci. Firmy narzucają wysokie ceny, bo twierdzą, że w przeciwnym razie selektywna zbiórka by się im nie opłacała. Kiedy zacznie obowiązywać ustawa śmieciowa, worki będzie można nabywać we własnym zakresie, byleby miały odpowiedni kolor – odpowiada wójt Godowa.
(art)