Przegląd tygodnia
Powiat
Wydarzyło się
Śląsk przyjeżdża do Skrzyszowa
16 maja w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła odbędzie się tradycyjny Wieczór Papieski. W tym roku zostanie on zorganizowany pod hasłem „Santo Subito”. O godz. 18.00 rozpocznie się program artystyczny przygotowany przez miejscowe zespoły artystyczne. Wystąpią chór Absolwent, Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic oraz Zespół Kameralny. Kulminacyjny punktem programu będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk o godz. 19.00. W Skrzyszowie gościł będzie też honorowy prezes tego zespołu Józef Musioł, człowiek wielce zaprzyjaźniony z gminą Godów. – Jeśli się nie mylę jest to już 14 wieczór papieski w naszej parafii. Wyjątkowego charakteru nabrały one z chwilą śmierci Jana Pawła II. Chcemy tymi wieczorami uczcić pamięć papieża-rodaka – podkreśla Stanisław Tatarczyk, który z ramienia parafii pomaga w organizacji Wieczorów. Obok parafii pw. św. Michała Archanioła w organizację koncertu włączyła się również Gmina Godów. Wstęp na koncerty jest wolny.
Dla fanów planszówek
Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach zaprasza wszystkich miłośników gier planszowych na środowe zmagania przy planszach. Począwszy od maja raz w miesiącu odbywać się będą takie spotkania amatorów gry przy planszy. Pierwsze z nich już 15 maja od godz. 18.00 do 21.00.
Biblioteka w Godowie zaprasza na majówkę
8 maja w GBP w Godowie odbędzie się inauguracja strony internetowej biblioteki. Z tej okazji biblioteka zorganizuje wydarzenie pod hasłem „Majówką witamy portal”. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 17.00. Zaprezentowana zostanie strona www.biblioteka.godow.pl, odbędą się też warsztaty plastyczne, a także zajęcia komputerowe. O godz. 18.00 zostanie pokazany film „Biblioteka na peryferiach” który powstał jakiś czas temu w ramach realizowanego przez GBP projektu. Ponadto będzie można obejrzeć wystawy prac Patrycji Burzywody oraz Bronisławy Wrodarczyk, a także wystawę fotograficzną „Z życia biblioteki”. Wstęp na majówkę wolny.
Wydarzy się
Rowerem pod Basztę
28 kwietnia Basztę w Wodzisławiu za cel swojej wyprawy wybrali członkowie Sekcji Turystyki Rowerowej Koło, działającej w ramach Towarzystwa Przyjaciół Pszowa. Rowerzyści poznali historię wodzisławskiego zabytku, po czym sprawdzili swoje umiejętności w łucznictwie tradycyjnym. Urząd miasta przekazał uczestnikom wyprawy mapy Wodzisławia oraz przewodniki po wodzisławskich zabytkach, aby zachęcić ich do częstszego odwiedzania miasta. Tymczasem 12 maja rozpocznie się nowy sezon pod Basztą – spodziewać można się m.in. walk rycerskich, gier i zabaw.
Dokładają policji do radiowozów
Władze powiatu zdecydowały przekazać policji 35 tys. zł dofinansowania do zakupu nowego nieoznakowanego radiowozu. To połowa potrzebnych środków. Drugą ma wyłożyć policja. Wcześniej z taką samą inicjatywą wyszły władze Wodzisławia. Dzięki wparciu samorządów komenda policji w Wodzisławiu zyska dwa nowe radiowozy.
Paliło się w SP 4
29 kwietnia konieczna była ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie. Wszystko za sprawą próbnego alarmu przeciwpożarowego. Na sygnale na dolną płytę boiska wjechały dwa samochody strażackie OSP Biertułtowy. Strażacy weszli po drabinie na dach sali gimnastycznej i zaczęli gasić wodą umowny pożar. Po tej akcji strażacy dali jeszcze pokaz pierwszej pomocy. Zademonstrowali również sprzęt wykorzystywany w ratowaniu poszkodowanych w wypadkach drogowych.
Orka otwarła sezon wędkarski
Zawodami wędkarskimi, odbywającymi się 28 kwietnia pod patronatem europosła Bogdana Marcinkiewicza, rozpoczęli sezon członkowie Towarzystwa Wędkarskiego „Orka” z Marklowic. O godz. 8.00 mimo deszczowej pogody, dwudziestu zapaleńców zebrało się przy zbiorniku wodnym usytuowanym przy ul. Porzeczkowej, by powalczyć o tytuł najlepszego wędkarza. Po kilku godzinach ogłoszono werdykt. Najwięcej ryb, bo 6 kg karpi i płoci złowili ex aequo: Roman Deląg i Andrzej Spadło. Nagrodami w konkursie były puchary, ufundowane i wręczane przez europosła Marcinkiewicza. Najlepsi wędkarze otrzymali także profesjonalny sprzęt do wędkowania, m.in. wędkę, kołowrotki i rakiety do zanęcania ryb.
Napisali list dla Ziemi
Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu przyłączyło się 15 – 30 kwietnia do największej akcji ekologicznej w Polsce ,,Listy dla Ziemi”. Uczniowie na specjalnym ekologicznym papierze z makulatury przekonywali dorosłych do segregowania odpadów, sadzenia drzew, ochrony lasów, zmiany nawyków konsumenckich i innych pozytywnych działań. Po wyłonieniu najlepszego listu w szkole uczniowie swoje prace zabrali do domów i przekazali dorosłym. Główne cele kampanii to edukacja ekologiczna oraz promowanie recyklingu. Chodzi też o wsparcie samorządów w działaniach związanych z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Fundacja Arka, a patronat nad nią objął resort kultury i edukacji, partnerem strategicznym są Lasy Państwowe.
Pierwszy w Gorzycach infokiosk już działa
We wnętrzu budynku mieszczącego basen Nautica został zainstalowany pierwszy na terenie gminy Gorzyce infokiosk turystyczny. Został pozyskany z projektu pt. „Śląski System Informacji Turystycznej” przez WDK Gorzyce – Centrum Informacji i Promocji. – Jest to pierwszy infokiosk w naszej gminie, drugi zostanie zainstalowany na budynku Wiejskiego Domu Kultury w Gorzycach do końca maja – mówi Izabela Granieczny z Centrum Informacji i Promocji w Gorzycach.