Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku
Słyszałam, że jest możliwość sprawdzenia swojego konta emerytalnego w ZUS. Jak mogę to zrobić?
Agnieszka K.
Wygodny i bezpieczny dostęp do swoich danych zapisanych na indywidualnym koncie emerytalnym można uzyskać na portalu pue.zus.pl. Tam można się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i kontaktować się z ZUS przez Internet. Użytkownik, który chce korzystać z pełnej funkcjonalności portalu pue.zus.pl, musi być posiadaczem profilu zaufanego. Po „zaufaniu” profilu (uwierzytelnieniu, potwierdzeniu tożsamości) można bezpiecznie korzystać z dostępu do spersonalizowanego konta ubezpieczeniowego.
Są trzy sposoby rejestracji:
1.Rejestracja i zaufanie profilu za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – dla osób posiadających aktywny profil zaufany na portalu ePUAP. Rejestracja w ten sposób nie wymaga dodatkowej wizyty w ZUS. Więcej informacji na temat uzyskania dostępu do portalu ePUAP znajduje się na stronie http://epuap.gov.pl
2.Rejestracja i zaufanie profilu z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego – dla osób nim dysponujących. Założenie i zaufanie profilu w ten sposób odbywa się w pełni drogą elektroniczna i nie wymaga wizyty w ZUS.
3.rejestracja profilu niezaufanego – pozwala na złożenie wniosku i zarejestrowaniu profilu niezaufanegi. Z takiego profilu ma się ograniczony dostęp do portalu i nie można zalogować się na swoje indywidualne konto. Aby korzystać ze wszystkich funkcji, użytkownik musi posiadać profil zaufany. W ty celu należy się udać z dowodem tożsamości do najbliższej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS w ciągu 7 dni od zarejestrowania.
Po zalogowaniu się do pue.zus.pl pojawia się okno z menu podręcznym, podzielonym tematycznie na zakładki, np. w panelu ubezpieczonego: „Moje dane”, „Ubezpieczenia i płatnicy”, „Informacje o podstawach i składkach”, „Subkonto”.
Dla osób, które w domu nie posiadają Internetu,a chciałyby na bieżąco sprawdzać swoje konto na PUE mają taką możliwość w ZUS, na zainstalowanych w budynkach urzędomatach, do których dostęp jest całodobowy, przez 7 dni w tygodniu.
Prowadzę działalność gospodarczą, nie zatrudniam nikogo. Na podstawie umowy zlecenia i/lub umowy o dzieło bezpłatnie będzie pomagać mi córka, która jest zatrudniona w innym przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem w wysokości minimalnego wynagrodzenia krajowego. Jest mężatką i prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Jakie będą moje obowiązki jako właściciela firmy wobec ZUS z chwilą podpisania z córką ww. nieodpłatnej umowy zlecenia i/lub umowy o dzieło?
Zygmunt K.
W sytuacji, gdy w myśl art. 735 Kodeksu cywilnego zleceniobiorca, czyli w tym przypadku Pana córka, zobowiąże się do wykonywania określonych usług na rzecz zleceniodawcy, czyli Pana bez pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, a nieodpłatny charakter umowy-zlecenia będzie jasno wynikać z jej treści, wówczas z tytułu tej umowy nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym Pan jako zleceniodawca nie będzie miał obowiązku zgłoszenia jej do ubezpieczeń ani odprowadzania składek.
Również w przypadku zawarcia umowy o dzieło córka nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, ponieważ umowa ta nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Zatem nie będzie Pan w tej sytuacji zobowiązany do dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń i odprowadzania składek.