Wydarzy się
Powiat
Godów zaprasza młodzież
W związku z budową Nowej Strategii Rozwoju Gminy Godów na lata 2014–2020, włodarze gminy zapraszają młodzież szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów na spotkanie, które odbędzie się 12 czerwca w Ośrodku Kultury w Godowie o godzinie 15:00. Na spotkaniu będą mogli przekazać swoje spostrzeżenia dr Krzysztofowi Wranie, który zajmuje się opracowywaniem strategii.
Piknik rodzinny w Połomi
Zawody sportowe, quizy rodzinne, prezentacja finalistów szkolnej edycji „Mam Talent” – m.in. takie atrakcje czekają na uczestników Pikniku Rodzinnego, który odbędzie się 15 czerwca przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Połomi. – Oferujemy dobry humor, świetną zabawę i miłe spędzenie czasu z najbliższymi – mówi Janina Krzyżok, dyrektor połomskiej placówki. – W tym roku, jeśli impreza przyniesie jakiś dochód, chcemy go przeznaczyć na zakup multimediów dla szkoły.
Spotkanie organizuje rada rodziców i pedagodzy. Początek o godz. 16.00.
Porozmawiają o Śląsku, po śląsku
Ruch Autonomii Śląska i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie organizują spotkanie „Śląski Język Serca”. Udział w nim oraz w dyskusji zapowiedzieli Jerzy Buczyński – autor licznych książek o Śląsku i po śląsku, Maria Kostrzewa – poetka pisząca o Śląsku i po śląsku, dr Maria Kopsztejn – polonistka, autorka programów nauczania regionalizmu; zajmuje się m.in. poezją śląskich kapłanów oraz Daniel Jakubczyk – jako prowadzący i moderator dyskusji.
Spotkanie odbędzie się 17 czerwca w Ośrodku Kultury w Skrzyszowie, o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Pan Piotr opowie o podróżach motocyklem
Gminna Biblioteka Publiczna w Godowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Uherkiem w ramach cyklu „Spotkania ludzi z pasją. Główny bohater spotkania opowiadał będzie o swojej pasji podróżowania motocyklem. Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie GBP w Godowie.
Wyjazd na koncert zespołu „Śląsk”
Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach organizuje wyjazd na Święto Śląska do Koszęcina, czyli jubileuszowy koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który odbędzie się 29 czerwca. Wyjazd o godz. 14.00 spod WDK w Czyżowicach. Koszt to 40 zł od osoby. Cena ta zawiera oprócz transportu i ubezpieczenia również bilet wstępu na teren zespołu krajobrazowo-parkowego w Koszęcinie.
Oddaj krew w Radlinie
15 czerwca Konwój Muszkieterów zbierający krew dla Polski zawita przed sklep Intermarche w Radlinie przy Mariackiej 38. Czy tym razem Radlin pokona Rydułtowy, gdzie krew oddały 52 osoby, zasilając bank krwi o kolejne 23,4 litra tego bezcennego leku? Krew będzie pobierana od 9.00 do 14.00.
Wśród krwiodawców zostanie rozlosowanych 10 profesjonalnych apteczek samochodowych, przewidziano też dodatkowe atrakcje: zostaną przeprowadzone pokazy i szkolenia z I pomocy, a dzieci będą mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi. Organizatorzy przygotowują też specjalną atrakcję dla osób, które oddają krew po raz pierwszy w życiu. – Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku 18–65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Należy posiadać dokument tożsamości, nie być na czczo, lecz po lekkostrawnym, ubogim w tłuszcze posiłku. Przed oddaniem krwi pić więcej płynów, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, słodzoną herbatę oraz soki owocowe i warzywne – wyliczają organizatorzy.
Wypożycz książki przed inwentaryzacją
W związku z inwentaryzacją księgozbioru rydułtowska biblioteka przy ul. Mickiewicza od 1 do 27 lipca będzie nieczynna. – Inwentaryzacja odbywa się co pięć lat. Można więc albo zaopatrzyć się w większą liczbę książek już w czerwcu, albo korzystać w tym czasie z Mediateki na zakręcie przy ul. Podleśnej 6c, w której mamy nie tylko płyty i audiobooki, ale też bogaty księgozbiór – zachęca Barbara Laszczyńska, dyrektor biblioteki. Książnica będzie zamknięta tak długo dlatego, że bibliotekarzy czeka ogrom prac. – Każdą książkę, a jest ich 70 tys. za pomocą kodu lub numeru inwentarzowego trzeba odhaczyć na arkuszu, później porównać stan z wynikiem poprzedniej inwentaryzacji – dodaje.