Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (663) Data wydania: 23.07.13

Czy ta pszczoła trafi do księgi rekordów Guinnessa? Ma spore szanse

Józef Burszczyk, rzeźbiarz z Bełsznicy jest autorem największej rzeźby pszczoły w naszym kraju. A być może i największej na świecie.

Pszczoła została wyrzeźbiona w kawale lipowego drewna – ma 115 cm długości i waży kilkadziesiąt kilogramów. Jej korpus i głowa powstały z jednego fragmentu drewna. Trzy pary odnóży zostały wyrzeźbione z osobnych kawałków, następnie doklejone do korpusu i dodatkowo przykręcone. Pszczoła została pomalowana na brązowo. – Szukaliśmy w internecie i nie znaleźliśmy nic większego – mówi pan Józef. Rzeźbiarz poświęcił sporo czasu, by nadać kawałowi drewna odpowiedni kształt. Dlatego rzeźba powstała przez wiele miesięcy. Nie na konkretne zamówienie, ale z potrzeby samego autora. – Tyle słyszy się o tym, że pszczoły są zagrożone. Dlatego chcę promować ideę pszczelarstwa. Przecież tam gdzie są pszczoły, tam jest i zdrowa żywność. Nie trzeba żadnego GMO – mówi rzeźbiarz z Bełsznicy. Pszczoła od czasu do czasu będzie więc jeździć po różnych wystawach pszczelarskich. Ostatnio była na zebraniu rolników w Urzędzie Gminy w Gorzycach, które poświęcone było... ochronie pszczół.

Rzeźbę uzupełnia adekwatnych rozmiarów rzeźba kwiatu, o średnicy 1,5 m. Niejako przy okazji rzeźbiarz wykonał również dwie ozdobne frontowe ściany ula. Na jednej znajduje się płaskorzeźba św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, a na drugiej wizerunek św. Jana Nepomucena. – Jan Nepomucen w Czechach również traktowany jest jako jeden z patronów pszczelarzy. U nas również jest dość popularnym świętym – wyjaśnia pan Józef.

Na co dzień rzeźby można oglądać w gospodarstwie pana Józefa w Bełsznicy przy ulicy Raciborskiej.

(art)