Nowiny Wodzisławskie przedstawiają – gmina lubomia
Gminę Lubomię zamieszkuje nieco ponad 8 tys. mieszkańców. Jej powierzchnia to prawie 42 km kwadratowe. Składa się z 6 sołectw – Lubomi, Syryni, Bukowa, Grabówki, Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Nieboczowy i Ligota znajdą się w czaszy zbiornika Racibórz, którego budowa rozpocznie się lada moment. Nieboczowy do połowy 2016 wieku zostaną przesiedlone do dzielnicy Dąbrowy w Syryni, gdzie utworzone zostanie nowe sołectwo. Mniejsza Ligota Tworkowska z mapy zniknie definitywnie.
Gmina jeszcze kilka lat temu miała charakter typowy rolniczy. Obecnie nieco się on zmienił ze względu na budowę suchego zbiornika. Aż 40,3 procent jego powierzchni znajdzie się w granicach administracyjnych gminy. To oznacza, że zajmie około 12,1 km2 powierzchni gminy, w tym wiele terenów rolniczych. Coraz ważniejszą gałęzią gospodarki staje się wydobycie kruszyw mineralnych, których złoża pozwolą na kilkadziesiąt lat eksploatacji. Stąd na terenie Bukowa, Ligoty i Nieboczów jak grzyby po deszczu powstają kolejne zakłady odkrywkowe, w których wydobywany jest żwir.
W gminie dynamicznie rozwija się też budownictwo mieszkalne. Wzorcową miejscowością będą nowe Nieboczowy, które powstaną za środki Banku Światowego.
Stąd pochodzi trener, który prowadził Polskę na Euro 2012
Smuda urodził się w Lubomi w 1948 roku. Mało kto wie, że z wykształcenia jest... murarzem. Ma troje rodzeństwa. Siostra Krystyna Smuda startowała trzy kadencje temu na wójta Lubomi. Obecnie jest radną powiatową. W Lubomi mieszka również brat trenera, Jan Smuda.
Karierę piłkarską pan Franciszek rozpoczął w Unii Racibórz – niedaleko stadionu tej drużyny mieszkał dziadek przyszłego selekcjonera Polski. Młody Franek spędzał tu każdą wolną chwilę. Później grał w II-ligowej wówczas Odrze Wodzisław, Stali Mielec i Piaście Gliwice. Następnie przeniósł się do USA, gdzie nie tylko grał w piłkę, ale również pracował fizycznie – w rafineriach malował ogromne zbiorniki na ropę. Pod koniec lat 70-tych wyjechał do Niemiec, gdzie pograł jeszcze kilka lat. W 1983 roku rozpoczął karierę trenerską. Najpierw trenował w Niemczech, a od 1989 do 1992 kluby w Turcji, by znów na rok wrócić do Niemiec. W 1993 roku został trenerem ekstraklasowej wówczas Stali Mielec, a dwa lata później Widzewa Łódź, z którym osiągnął największe sukcesy w piłce klubowej, występując z nim w Lidze Mistrzów. Później trenował jeszcze m.in. Wisłę Kraków, Lecha Poznań, Odrę Wodzisław (którą uratował przed spadkiem kosztem – w meczu barażowym Odra pokonała ukochany klub Smudy Widzew Łódź), ponownie Widzewa Łódź, cypryjską Omonię Nikozja. Zwieńczeniem trenerskiej kariery był angaż na selekcjonera reprezentacji Polski. Smuda miał przygotować zespół do Euro 2012. Występ w tej imprezie okazał się jednak dla trenera i jego piłkarzy nieudany i Smuda pożegnał się ze stanowiskiem selekcjonera. Objął drużynę I ligi niemieckiej, z którą spadł do II ligi. Obecnie po raz trzeci w karierze trenerskiej objął Wisłę Kraków. Czy w grodzie Kraka kariera trenerska 65-letniego Smudy wejdzie na falę wznoszącą? Na pewno kibicować mu będzie wierne grono oddanych kibiców z Lubomi.
(art)