W questing bawić się może każdy – duży i mały
Questing – oto wakacyjny sposób na świetną zabawę i zwiedzanie ciekawych miejsc
Cele questingu:
- odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym,
- aktywizacja lokalnej społeczności (dzieci, młodzież, regionaliści, zarządcy atrakcji turystycznych, osoby zajmujące się promocją),
- promocja regionu poprzez nową formę turystyki.
REGION Od maja w trzech gminach naszego regionu – Godowie, Gorzycach i Krzyżanowicach można bawić się w questing, czyli poszukiwanie skarbów połączone ze zwiedzaniem ciekawych a czasem pozornie mniej ciekawych miejsc i rozwiązywaniem zagadek. Opisy wartych odwiedzenia miejscowości wraz z zawartymi tam zagadkami znajdują się na będących niezbędnym elementem zabawy ulotkach, dotyczących questu. Szczegółowo, wierszem krok po kroku opisano intrygujące miejsca i dotyczące ich, często mało znane, fakty. Pokonanie ścieżki questingowej trwa od 20 min do nawet 1 godz. i 45 min w zależności od rodzaju questu. Trzeba przy tym rozwiązać kilka łamigłówek. Zwieńczeniem zabawy jest odnalezienie „skarbu”, czyli pieczątki lub kilku pieczątek, które przybija się na ulotce. Na każdej ulotce znajduje się również dokładny opis jak należy trafić do miejsca rozpoczęcia questu. – W realizacji opisów wzięli udział specjaliści z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” oraz z firmy Planet PR, którzy pomagali robić nam opisy questów. Ale już odnalezieniem ciekawych miejsc i wytyczeniem tam ścieżek zajęły się głównie osoby miejscowe zaangażowane w projekt – wyjaśnia Lucyna Gajda, dyrektor biura LGD Morawskie Wrota. – To naprawdę świetna zabawa. Jeśli ktoś rzetelnie do niej podejdzie, to naprawdę może wiele zobaczyć, wiele się nauczyć i dobrze się przy tym bawić – zachęca Gajda.
Zabawa powstała w ramach zrealizowanego przez LGD projektu „Questing otwiera Morawskie Wrota”. Kilkunastu pasjonatów – regionalistów i znawców lokalnych dziejów – opracowało w sumie sześć questów. Są to questy: „Śladami wszystkich świętych w Łaziskach”, „Śladami pradziejów w Roszkowie”, „Legendarna Czacza w Czyżowicach”, „Tajemnice bełsznickiej buczyny”, „Śląska Fatima wczoraj i dziś” oraz „Krzyżanowice – odwiedzam, poznaję, powracam”. W pakiecie jest jeszcze siódmy quest pn. „Odkryj meandry na nowo”, który powstał w ramach odrębnego projektu i był pierwszą tego typu grą terenową powstałą na Śląsku. – Kontaktowali się już z nami ludzie, którzy wzięli udział w questach. Chwalili pomysł i podkreślali, że to dobry sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu – mówi Agnieszka Styrnol z biura LGD. I zachęca do udziału w zabawie. Wystarczy wyposażyć się w folder i pojechać w wybrane miejsce. Foldery można otrzymać w biurze LGD przy basenie Nautica, w ośrodkach kultury na terenie gmin LGD. Najprościej jednak wejść na stronę internetową projektu www.plenerowe.morawkie–wrota.pl, lub na stronę www.questing.pl, pobrać folder interesującego nas questu i wydrukować.
Warto zauważyć, że nasz region to lokalna potęga questingowa na Śląsku. Oprócz questów opracowanych przez LGD, questu „Śladami hrabiego Arco”, opracowanego w zeszłym roku przez WDK Gorzyce oraz dwóch questów z Rybnika w naszym województwie nikt więcej questów nie opracował.
(art)
Uchwycić i oddać ducha miejsca
Questing łączy elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, których zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu. Ale to zarazem coś więcej. „Najlepsze questy potrafią uchwycić i oddać ducha miejsca. Oddanie jednak tego ducha wymaga, abyśmy to przeżyli czy odkryli poprzez własne doświadczenie. Jeśli pragniemy odnaleźć ducha miejsca, musimy nauczyć się, jak dostrzegać szczegóły i odkrywać ukryte historie” – pisze Steven Glazer, twórca questingu.