Śmieciowe ulgi czekają na akceptację
Radni uchwalili ulgi dla rodzin wielodzietnych w opłatach za odpady
LUBOMIA 19 lipca rada gminy przyjęła uchwałę, która wprowadza ulgi w opłatach za śmieci. Ulgi mają dotyczyć rodzin wielodzietnych. Wójt Lubomi Czesław Burek zapowiadał takie rozwiązanie dwa tygodnie temu. – Podczas zebrań wiejskich wprowadzenie ulg dla rodzin wielodzietnych postulowali nasi mieszkańcy – wyjaśnia wójt. A że sytuacja finansowa gmina jest w ostatnim czasie dobra to gmina może sobie pozwolić na wprowadzenie tego typu ulg.
Nysa wzorem
Przy konstruowaniu zapisów uchwały gmina wzorowała się na Nysie z województwa opolskiego, gdzie takie ulgi zostały wprowadzone jakiś czas temu. Ulgi przysługiwać będą rodzinom wychowującym co najmniej trójkę dzieci. Każde trzecie i następne dziecko będzie zwolnione z opłaty za śmieci. – Zwolnione z opłaty będą nawet dzieci do 25. roku życia, pod warunkiem, że się uczą i nie pracują – wyjaśnia Czesław Burek, wójt Lubomi.
W uchwale zawarto też definicję rodziny, która podlega ulgom. Definicja została przyjęta z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jako rodzinę traktuje ona małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 lat, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy. Do członków rodziny nie zalicza się dziecka, pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka, posiadającego własne dziecko.
Co na to RIO?
Uchwała wprowadzająca ulgi ma wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku. Wójt tłumaczy poślizg tym, że gmina chce dopracować jej szczegóły. A przede wszystkim nie chce wprowadzać jej w życie nim stanowiska nie zajmie nadzór prawny, w tym przypadku Regionalna Izba Obrachunkowa, która ma miesiąc czasu na przedstawienie ewentualnych zastrzeżeń w stosunku do uchwały. – Nie żyjemy w państwie federalnym, ale okazuje się, że w różnych województwach prawo jest interpretowane w różny sposób. Opolska RIO nie miała zastrzeżeń do uchwały z Nysy, ale wiem też, że katowicka RIO takie zastrzeżenia już wprowadzała, twierdząc, że tego typu ulgi są niedozwolone, bo to ulgi podmiotowe. Moim zdaniem uchwała jest poprawna, bo wyraźnie określa przedmiot ulgi. Nie są w niej przecież wymienione konkretne podmioty, którym przysługuje ulga, czyli rodzina na przykład Czesława Burka, czy kogoś innego. W naszej uchwale czynnikiem uprawniającym do ulgi jest wielodzietność – wyjaśnia wójt Lubomi.
(art)