Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (664) Data wydania: 30.07.13

Na dachach leżą jeszcze 603 tony azbestu

Dofinansowanie do wymiany azbestowych dachów wzrosło do 80 procent

LUBOMIA W poprzednich latach dofinansowanie do wymiany azbestowych pokryć wynosiło 80 procent, z czego połowę dotowała gmina, a drugą połowę powiat. W tym roku powiat wycofał się z dotowania tej operacji i dlatego dofinansowanie do wymiany azbestu miało wynieść 40 procent kosztów usunięcia dachu. Z tego powodu część osób, które wcześniej deklarowały chęć wymiany zdecydowała się z udziału w programie usuwania azbestu wycofać. Sens programu stanął pod znakiem zapytania. – Trudno się dziwić, skoro wcześniej mieszkaniec musiał pokryć 20 procent kosztów usunięcia azbestowego dachu, a teraz byłoby to aż 60 procent – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Dlatego gmina zdecydowała, że zwiększy dofinansowanie ponownie do poziomu 80 procent. Całkowity koszt programu po stronie gminy wyniesie 41,6 tys. zł. – To dwa razy więcej, niż pierwotnie zamierzaliśmy przeznaczyć na ten cel, ale dzięki zwiększeniu dotacji osoby, które zrezygnowały ponownie zdecydowały się na uczestnictwo w programie usuwania azbestu – mówi Maria Fibic, zastępca wójta Lubomia. W sumie rakotwórczy materiał zostanie usunięty z 19 gospodarstw.

Tymczasem na terenie gminy znajduje się jeszcze wiele azbestu. Z wyliczeń urzędników wynika, że na dachach leżą jeszcze 603 tony azbestu. Do tej pory usunięto dopiero 36 ton azbestowych pokryć dachów. Wyliczenia prowadzone są od 2011 roku, bo wtedy gmina przeprowadziła inwentaryzację. –  Dlatego dane o zebranej ilości azbestu dotyczą okresu od 2011. Natomiast program usuwania azbestu trwa w naszej gminie od 2004 roku i rzeczywista ilość zutylizowanego materiału jest o wiele większa – wyjaśniają urzędnicy.

(art)