Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (668) Data wydania: 27.08.13

Teledysk z hałdą w tle

Na hałdzie Szarlota kręcony jest projekt video-dance promujący Rydułtowy

RYDUŁTOWY Na pomysł stworzenia materiału w formie video-dance wpadli tancerze z grupy Jeger Theatre, która działa przy Rydułtowskim Centrum Kultury. – W klipie skupiamy się na promocji naszego terenu i odtworzeniu specyfiki śląskości z lat 60. i 70. – mówi reżyser i choreograf, Aleksander Sobala. – Nie będzie to sztampowy obrazek w klimacie cepelii. Chcemy uchwycić czasy największej świetności kopalni, kiedy osiedla górnicze tętniły życiem, a praca górnika wiązała się wyłącznie z szacunkiem i prestiżem. Dziś zawód ten nie zawsze jest pozytywnie postrzegany, szczególnie przez ludzi „z zewnątrz”. Chcielibyśmy przenieść widza w ówczesne realia, ale bez przysłowiowych spracowanych rąk i sztywnego podziału obowiązków w rodzinie, jak to na ogół jest ukazywane. Postacie nie nadgryzione ciężką, wieloletnią pracą w podziemiach kopalni. Materiał w swoisty dla teatru tańca sposób opowiada, co dzieje się wcześniej. Chodzi o afirmację życia, obraz spontaniczności. To wszystko w obrębie zsypowisk i tego, co mają do zaoferowania industrialne tereny kopalni – dodaje Aleksander Sobala.

Tę historię tancerze pokażą poprzez ruch, stroje i muzykę, a to wszystko w estetyce tańca współczesnego. – Mimo że odwołujemy się do śląskości, chcemy obalić stereotypy i nie występujemy w tradycyjnych strojach ludowych. Kobiety wówczas także podążały za określoną modą, stroiły się i chciały wyglądać pięknie. Chcemy przełamać obraz śląskiej kobiety w wianku, kolorowej kiecce z chustą i koralami na szyi. Każda z nas będzie miała zwiewną, dziewczęcą spódnicę lub sukienkę – mówią Joanna Brodniak i Ewa Szozda.

Przeciwwagą dla kobiecości tancerek ma być ruch ciężki, mocny i fizykalny. Zaskoczeniem może być również muzyka.

Grupa  pierwszy raz kręciła 16 sierpnia. – Cały projekt podzieliliśmy na trzy części. Główna choreografia jest bardziej statyczna, natomiast w tak zwanej części interakcyjnej, która dopiero przed nami, jest dużo dynamiki i kontaktu fizycznego – tłumaczy Aleksander Sobala.

(mas)