Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (669) Data wydania: 03.09.13

Fekalia? Do deszczówki, do cieku

Morze ścieków płynie do kanalizacji deszczowej, wprost do cieków, na pola, skarpy albo działki sąsiadów. Miasto mówi „stop”.

RADLIN Na ul. Hubalczyków trwa budowa kanalizacji sanitarnej. Przy okazji prowadzona jest modernizacja kanalizacji deszczowej. w trakcie robót na jaw wyszedł naganny proceder. Część mieszkańców była nielegalnie podłączona do deszczówki i odprowadzała do niej ścieki. Wprost do rur. – Podczas remontu deszczówki zaczęło wybijać i zalewać przy dużych opadach nieruchomości położone niżej. Znaleźliśmy przyczynę związaną ze zmianą przekroju rur. Dziwił nas jednak skład tej „deszczówki” – mówi wiceburmistrz Zbigniew Podleśny.

Pomysły są różne

Pompowanie ścieków do deszczówki to nie jedyny sposób pozbywania się fekaliów. Przykłady można znaleźć na terenie całego miasta. Niektórzy odprowadzają je bezpośrednio do cieków wodnych, inni wprost na skarpy. – Pół biedy, jeśli jest to wyprowadzane z szamba, bo wtedy mamy do czynienia z odciekiem, ale niestety często proceder odbywa się z całkowitym jego pominięciem –  ubolewa wiceburmistrz. Kolejnym sposobem pozbycia się „problemu” jest wprowadzanie ścieków do podziemnych rurek drenażowych, które służyły do osuszania pól. Całość albo wypływa u sąsiadów albo wpada do głównej rury drenażowej, a następnie do jakiegoś cieku. – Dotyczy to głównie części Redenu, części ul. spacerowej, Rymera albo Głożyńskiej, czyli miejsc, gdzie jest duże nachylenie, gdzie są domki jednorodzinne i gdzie wcześniej pola były podrenażowane – wylicza Podleśny.

Nie będzie taryfy ulgowej

Czy mieszkańcy, którzy nielegalnie pozbywają się ścieków, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami? Za błędy przeszłości upiecze im się. Pod warunkiem, że zmienią postępowanie. – Zdając sobie sprawę z powszechności tego zjawiska oraz z faktu, że wcześniej te części miasta nie były skanalizowane, uznaliśmy, że jesteśmy dalecy są od wyciągania konsekwencji prawnych. Ale skoro teraz budujemy kanalizację, to właściciele posesji, którzy mają możliwość podłączenia, muszą się do niej podłączyć. Nie ma zmiłuj – mówi stanowczo wiceburmistrz. Osoby, które podłączą się, będą płacić. Więc z automatu miasto uchwyci tych, którzy podłączyć się nie chcą. I może zastosować wobec nich sankcje, w tym finansowe.

Puk, puk, straż miejska!

Co więcej, miasto stoi na stanowisku, że skoro osoby objęte kanalizacją muszą za usługę płacić, to nie ma uzasadnienia, by ktoś do niej niepodłączony miał nie ponosić kosztów pompowania szamba, tylko wylewał ścieki gdzie popadnie. I tu wkracza straż miejska. – Do tej pory byli skupieni na śmieciach. To się zmieni. Już rozpoczęły się kontrole. Mamy dość wybijania fekaliów na ogródkach mieszkańców i fekaliów w rowach. To wielki problem ekologiczny. Nie chodzi o to, by do cieków wróciły ryby, ale by zwierzęta mogły się z nich napić, byśmy swobodnie mogli przespacerować się obok. Miasto nie może być szambem – puentuje wiceburmistrz.

(mas)