Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (671) Data wydania: 17.09.13

Dziki w natarciu, szkody w kukurydzy

Mieszkańcy uskarżają się na większe niż zwykle szkody wyrządzane przez dziki. Przyczyny wzmożonej aktywności zwierząt upatrują w autostradzie.

PODBUCZE – W zeszłym roku też mieliśmy szkody w kukurydzy, ale przeżyliśmy. Ale w tym roku dziki przesadziły. Będziemy występować o odszkodowanie – mówi Zyta Wrona, sołtys Podbucza. Razem z nią i jej mężem sprawdzamy trzyhektarowe pole kukurydzy w Skrzyszowie. Co rusz napotykamy połacie stratowanej kukurydzy. Gdzieniegdzie czuć jeszcze ostry zapach dzikiego zwierzęcia. Sołtys martwi się, że do zbiorów planowanych na koniec października straty będą jeszcze większe. – Nie tylko ja mam z tym problem. Znajomemu gospodarzowi dziki zryły pole z ziemniakami pod samym domem. Inni ludzie też mówią o stratach – mówi sołtys Podbucza. Uważa, że zwiększenie aktywności dzików może mieć związek z autostradą. – Wydaje mi się, że wcześniej dziki mogły się swobodniej przemieszczać – mówi Zyta Wrona.

Ryszard Paszenda, łowczy rejonowy Rejonu Rybnickiego Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach tłumaczy, że zgłoszenia o szkodach wyrządzanych przez dziki napływają cały rok. Zwierzęta przestawiły się na łatwe jedzenie na polach uprawnych i plantacjach. Przepłaszanie ich stamtąd jest bardzo trudne. Jeśli dzik wejdzie w wielohektarowe pole, przepłoszyć go stamtąd można właściwie tylko podczas żniw. Z petard nic sobie nie robi.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczania szkód przez dziki jest ich odstrzał. Myśliwi Koła Łowieckiego Róg dzierżawiący tereny polowań w gminie Godów strzelają rocznie około 100 dzików. Jednak łowczy mają ograniczone pole manewru. – Nie możemy strzelać w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań – mówi Marian Materzok, łowczy koła.

Właściciele upraw chcący odszkodowania za straty powinni zgłaszać szkody pisemnie, najlepiej w urzędzie gminy. Potem następuje szacowanie szkód przez myśliwego według wytycznych ministra środowiska. Można się z nimi zapoznać m.in. na stronie internetowej Okręgowej Rady Łowieckiej. Są tereny wyłączone z polowań, objęte ochroną marszałka województwa. Wówczas z roszczeniami odszkodowawczymi należy występować do marszałka.

Tomasz Raudner