Angielski, rytmika, albo nic
We wrześniu weszła w życie ustawa wprowadzająca m.in. nowe zasady odpłatności za pobyt dziecka w placówce przedszkolnej. Z jednej strony zmalały opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu, z drugiej zaś nowy zapis nie przewiduje możliwości opłacania przez rodziców dodatkowych zajęć w przedszkolach. Sprawdzamy, jak miasta i gminy powiatu wodzisławskiego poradziły sobie z nowymi przepisami.
Jak miasta i gminy powiatu wodzisławskiego poradziły sobie z przepisami blokującymi możliwość pobierania przez przedszkola pieniędzy na zajęcia dodatkowe
W wodzisławskich przedszkolach będą zajęcia dodatkowe
POWIAT We wrześniu weszła w życie ustawa wprowadzająca m.in. nowe zasady odpłatności za pobyt dziecka w placówce przedszkolnej. Z jednej strony zmalały opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu, z drugiej zaś nowy zapis nie przewiduje możliwości opłacania przez rodziców dodatkowych zajęć w przedszkolach. To w konsekwencji oznacza, że od września tego roku dzieci nie poszerzają swoich umiejętności w zakresie np. języka obcego czy rytmiki. - Takie rozwiązanie odbiera dzieciom możliwość rozpoznania i rozwijania talentów. Dzieci nie mają również możliwości osłuchania się z językiem w najlepszym do tego wieku. Uważam, że te zajęcia powinny nadal być realizowane - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.
W Wodzisławiu do 16 przedszkoli uczęszcza obecnie 1427 dzieci. Zgodnie z decyzją prezydenta dla wszystkich przedszkolaków uruchomione zostaną zajęcia dodatkowe. - Decyzję o tym jakiego rodzaju to będą zajęcia pozostawiam dyrektorom i rodzicom. Jednak wiem, że najbardziej rodzice czekają na uruchomienie zajęć z j. obcego i taka była moja sugestia - dodaje prezydent Kieca. Pierwsze zajęcia dodatkowe powinny ruszyć jeszcze w tym miesiącu, po podpisaniu odpowiednich umów. Każdy przedszkolak będzie mógł uczestniczyć bezpłatnie w dwóch zajęciach tygodniowo. Zajęcia zostaną sfinansowane z budżetu miasta. Szacuje się, że rocznie będą kosztować około 250 tys. zł.
Pszów
Prawdopodobnie miasto zapłaci za zajęcia z języka angielskiego, a być może także inne, dodatkowe. W tym zakresie zbierane są na razie opinie dyrektorów przedszkoli. W tym tygodniu ma odbyć się narada, po której zapadną ostateczne decyzje.
Rydułtowy
W mieście nie zrezygnowano z zajęć języka angielskiego, który jest prowadzony, ale na dodatkowych godzinach. Odpłatność wynosi 1 zł. - Zatrudniliśmy nauczyciela z kompetencjami do nauczania języka obcego. Natomiast takie zajęcia jak rytmika od dawna prowadzimy swoimi siłami - tłumaczy naczelnik wydziału oświaty rydułtowskiego urzędu, Damian Moric.
Godów
Z niektórych zajęć, takich jak tańce czy rytmika zrezygnowano. Inne czyli język angielski, logopedia realizowane są przez zatrudnionych w przedszkolach nauczycieli w ramach ich umów o pracę. W PP w Skrzyszowie dodatkowo w ramach unijnego projektu realizowana jest logorytmika.
Lubomia
W gminie odbywają się wszystkie zajęcia, które realizowane były w poprzednich latach. - U nas nigdy nie zajmowały się nimi firmy zewnętrzne, zawsze realizowane były one i nadal są poprzez naszych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje. Dlatego rodzice nigdy nie musieli uiszczać żadnych dodatkowych opłat – wyjaśnia Ewa Ciuberek, kierownik referatu oświaty, kultury fizycznej i sportu.
Gorzyce
Jak wyjaśnia Helena Łyp, dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Finansowej przedszkola zrezygnowały tylko z zajęć rytmiki. - Ale jej elementy odbywają się w ramach normalnej siatki zajęć. Ponadto pozostał język angielski – mówi szefowa GZOF.
Mszana
W gminie Mszana, w obu przedszkolach prowadzone są w tym roku zajęcia dodatkowe. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Połomi dzieci dodatkowo uczą się angielskiego, mają także zajęcia plastyczne i muzyczno-ruchowe. W Mszanie zajęcia dodatkowe, płatne 1 złotówkę za godzinę, to język angielski. Gminne Przedszkole w Mszanie realizuje jednak duży projekt unijny, w ramach którego odbywa się wiele zajęć dodatkowych, darmowych dla dzieci. Są to: mały kucharz, sztuka, basen, gimnastyka korekcyjna i logopedia. - Jeszcze w tym roku wprowadzimy cztery kolejne: mały matematyk, mali odkrywcy, ruch rozwijający oraz zajęcia taneczne. Projektem są objęte wszystkie przedszkolaki, potrwa on do końca roku szkolnego, a więc do lata 2014. Za zajęcia płaci Unia Europejska. Rodzice i same dzieci są z tych zajęć bardzo zadowoleni - mówi Beata Tomanek, dyrektor gminnego przedszkola w Mszanie.
Marklowice
Przedszkole Akademia Wyobraźni w Marklowicach w tym roku szkolnym prowadzi dla dzieci takie zajęcia dodatkowe jak: klub szachowy, (22 dzieci) klub „Kocham czytać”, ( 30 dzieci) „Zabawy z piłką” ( 16 dzieci) klub eksperymentalno- badawczy „Mały badacz”, (23 dzieci) klub matematyczny, (21 dzieci) i klub teatralny ( 40 dzieci). Wszystkie kluby i koła zainteresowań prowadzone są nieodpłatnie, nauczyciele prowadzą je w ramach swojego pensum godzin. Trwa też nabór do kółka regionalnego, gdzie planowane jest uruchomienie jednej grupy - do 20 osób Z otrzymanej dotacji z budżetu państwa (pierwsza transza dotacji wynosi ponad 44 tys. zł) przedszkole planuje m.in. uruchomienie dodatkowych zajęć z rytmiki.
abs, art, mas, tora