Autobusy z klimatyzacją standardem w Wodzisławiu
Władze Wodzisława szykują się do jednej z najważniejszych decyzji na najbliższe lata - wyboru przewoźnika, który będzie obsługiwał komunikację miejską przez pięć lat począwszy od 2014 roku.
Trzy firmy ubiegają się o kontrakt na obsługę komunikacji miejskiej w Wodzisławiu w latach 2014 - 2018. Przyjmowanie ofert skończyło się 21 października. Wśród chętnych jest również spółka Dolnośląskie Linie Autobusowe, która jest aktualnym operatorem linii wodzisławskich. Z dokumentów, do których dotarliśmy wynika, że schemat linii zostanie z grubsza ten sam. Natomiast znaczna poprawa ma nastąpić w jakości samych autobusów, jak i obsługi pasażerów. Standardem ma być klimatyzacja włączana przy temperaturze przekraczającej 25 stopni C.
WODZISŁAW Pasażerowie korzystający z Komunikacji Miejskiej Wodzisławia powinni od początku przyszłego roku poczuć poprawę jakości obsługi. Firma, która wygra przetarg będzie musiała dysponować autobusami wyprodukowanymi po 2007 roku. Innymi słowy najstarsze dopuszczone do przetargu pojazdy mogą być wyprodukowane w styczniu 2008 roku. Jedynie dla wozów rezerwowych granica wiekowa została obniżona do 2004 roku. Autobusy mają być wyposażone w klimatyzację uruchamianą przy temperaturze w kabinie wyższej od 25 stopni C, także w system informacji pasażerskiej. System obejmuje tablice ledowe umieszczone z przodu, boku i tyłu autobusu oraz głośniki z komunikatami o kolejnych przystankach. Pojazdy będą musiały być dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach. – Autobusy mają być wyposażone w nadajniki GPS umożliwiające śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym. Po 1 stycznia 2015 r. śledzenie pojazdów ma być ogólnodostępne za pomocą komputerów lub smartphonów. Najpóźniej od 1 stycznia 2015 roku pojazdy zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające płacenie za bilety minimum kartą zbliżeniową – zapowiada Barbara Chrobok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu. Z kolei w ciągu pół roku od podpisania umowy z miastem przewoźnik umożliwi kupowanie biletów za pośrednictwem telefonów komórkowych.
Nie zmienią się natomiast linie i trasy. Zostały opracowane poglądowo na podstawie dotychczasowego rozkładu jazdy. Nie oznacza to, że nie będzie żadnych zmian czy korekt, np. w związku z uwagami zgłaszanymi przez mieszkańców. Barbara Chrobok informuje również, że w przyszłym roku nie jest planowana podwyżka cen biletów.
Kontrakt na przewozy zostanie podpisany na pięć lat – od początku 2014 do końca 2018 roku. Za każdy rok obsługi miasto zapłaci przewoźnikowi około 3 mln zł.
(tora)