Najpiękniejsza jubilatka w całej gminie
MSZANA Ogromny tort w kształcie budynku Zespołu Szkół i otaczających go boisk pojawił się na jubileuszu 75–lecia Szkoły Podstawowej w Mszanie.
14 października obchody jubileuszu rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele parafialnym. Po niej w uroczystym pochodzie, który otwierał szkolny poczet sztandarowy, uczestnicy przeszli do budynku Zespołu Szkół. Tu odbyła się akademia, w trakcie której uczniowie przypomnieli dzieje szkoły, trudne lata wojenne, pierwszych nauczycieli i sukcesy placówki.
Chcemy nowej szkoły
Szkoła Podstawowa w Mszanie została wybudowana w 1938 r. Wcześniej czteroklasowa szkoła powszechna znajdowała się w budynku dawnego urzędu gminy w pobliżu kościoła. Dziś tego obiektu już nie ma, w jego miejscu powstał parking.
Ze względu na ciasnotę i trudne warunki w starej szkole, społeczność Mszany zdecydowała o budowie nowej. Prace zostały ukończone w 1938 r. Budynek wyposażono w piece kaflowe i meble. Jak mówią stare kroniki: „na dole była pracownia z warsztatami, kuchnia i jadalnia z podłogą drewnianą. Wodę czerpano ze studni. Do szkoły dołączone było mieszkanie dla kierownika i woźnego. Znajdowały się w nim łazienka z wanną, bieżąca woda, piece kaflowe. Szkoła była najpiękniejsza w całej gminie.”
Wojenna pożoga
Pierwszym kierownikiem SP został Edward Kisielewski. Wkrótce placówka otrzymała imię św. Kazimierza i własny sztandar. Jednak nauka trwała tylko rok, gdyż 1 września 1939 r. nad wsią pojawiły się niemieckie samoloty i nastał sześcioletni okres wojennej okupacji. Podczas wojny zawieszono naukę w języku polskim, a w budynku kwaterowało wojsko niemieckie. O normalnych lekcjach nie było mowy.
25 marca 1945 r. to pamiętna data dla mieszkańców wsi. Front przesunął się w kierunku Berlina, wróg musiał opuścić mszańską ziemię. Wioska znowu była wolna. Jednak działania wojenne kompletnie zniszczyły nowy budynek szkolny uniemożliwiając prowadzenie tu edukacji. Gmach szkoły straszył teraz powybijanymi oknami i gruzowiskiem zawalonych ścian. „Wszędzie były porozrzucane resztki słomy, puszki po konserwach i amunicja pozostawiona przez wycofujące się wojsko okupanta”.
Nowy rozdział
Pierwszy po wojnie dzwonek zabrzmiał w mszańskiej podstawówce 11 czerwca 1945 r. Mieszkańcy ruszyli do odbudowy szkoły. Pomagały nawet dzieci i młodzież. W roku szkolnym 1945/46 załatano dziury, wstawiono szyby w oknach. Od października 1945 roku uczęszczało do szkoły 346 uczniów.
W latach 60. w szkole otwarto bibliotekę, w 1973 r. powołano Zbiorczą Szkołę Gminną w Mszanie. Cztery lata później komitet rodzicielski ufundował sztandar i szkole nadano imię gen. K. Świerczewskiego. W 1991 r. szkoła „odzyskała” pierwszego patrona – św. Kazimierza i dawny sztandar. W roku 1995 oddano do użytku salę gimnastyczną z zapleczem i cztery nowe sale lekcyjne.
Od 1999 r. dyrektorem placówki jest Dorota Pukowiec. Od 2004 roku pełni ona funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Mszanie, gdyż decyzją władz gminy podstawówkę gimnazjum połączono w jedną placówkę.
(abs)