Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Urodziłem się w lutym 1949 r. Mam za sobą 40 lat pracy i nadal pracuję. Ostatnio przeczytałem o możliwości przejścia na częściową emeryturę. Czy ja mógłbym się o nią ubiegać?
Zbyszek K.
Mężczyźni urodzeni na początku 1949 r., którzy już ukończyli 65 lat, mogą występować do ZUS o przyznanie im emerytury częściowej. Dla mężczyzn urodzonych w pierwszym kwartale 1949 r. wiek emerytalny wynosi 65 lat i 5 miesięcy. Dla urodzonych w kolejnych kwartałach – wiek dający prawo do przejścia na emeryturę będzie się podnosił o następne miesiące.
Zgodnie z przepisami w czasie pomiędzy dotychczasowym wiekiem emerytalnym a podwyższonym uprawnieni mają prawo pobierać tzw. emeryturę częściową. O takie świadczenie może się ubiegać zarówno osoba, która nie ma żadnych przychodów, bo np. nie pracuje, jak i osiągająca przychody z tytułu pracy niezależnie od tego, jaka jest ich wysokość. Ponadto emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu, jeśli w czasie jej pobierania uprawniony osiąga dodatkowe przychody bez względu na to, z jakiego źródła one pochodzą. Wypłata emerytury częściowej nie jest również uzależniona od rozwiązania stosunku pracy. Emerytura częściowa wynosi dokładnie połowę świadczenia, jakie otrzymałby uprawniony. Przysługuje ona jednak tylko tym mężczyznom, którzy mają wypracowane 40 lat stażu. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS do czasu złożenia wniosku o ustalenie prawa do pełnej emerytury. Wypłata emerytury częściowej pomniejsza podstawę naliczenia przyszłej emerytury ustalonej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Prawo do emerytury częściowej dla kobiety, dla której powszechny wiek emerytalny jest wyższy niż 62 lata przysługuje, jeżeli posiada 35 lat stażu pracy i ukończyła 62 rok życia.
W praktyce oznacza to, że o emeryturę częściową będą się mogły ubiegać kobiety urodzone po 1958 r.