Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (690) Data wydania: 04.02.14

Sensacja z maszynką do głosowania

Radni „za”, a nawet „przeciw”, czyli kłopoty z maszynką do głosowania

RADLIN Od dłuższego czasu radlińscy radni korzystają z dobrodziejstw elektronicznego systemu do głosowania. Każdy radny ma specjalnego pilota, za pomocą którego oddaje swój głos. Odpowiednie oprogramowanie zbiera je i wyświetla wyniki. Do tej pory system działał bez zarzutu. Ale na sesji 28 stycznia radni odkryli, że jednak nie funkcjonuje tak, jak powinien. Podczas jednego z głosowań, kiedy już na tablicy pojawiły się policzone głosy za, przeciw i wstrzymujące się, niespodziewanie ich liczba uległa zmianie. Stosunek głosów „za” do „przeciw” zmienił się, ale łączna suma głosów pozostała taka sama. To wywołało konsternację. - Nie wiem, co się stało - stwierdził przewodniczący rady, Jacek Sobik. - Proszę nie robić sensacji - dodał, reagując w ten sposób na powstałe na sali zamieszanie. - Ale to jest sensacja - skwitował radny Henryk Rduch.

Z pomocą pospieszył sekretarz miasta, Piotr Absalon. Wyjaśnił radnym, że dopóki głosowanie jest otwarte, czyli do czasu aż wszyscy zagłosują, to każdy może zmienić swój głos. Przykładowo jeśli wybierze „za”, a zmieni na „przeciw”, to z puli „za” ubędzie jeden głos i zasili pulę „przeciw”. - Tak było zawsze. Liczony jest ostatni wybrany głos i ten jest publikowany - tłumaczył sekretarz. Dodał, że decyzji nie można zmienić dopiero w momencie, gdy dane głosowanie jest zakończone.

Radni z rezerwą odnieśli się do sytuacji. - Po raz pierwszy słyszę, że mogę „za” i mogę „przeciw” - powiedział radny Rduch. - Wydaje mi się, że to może prowadzić do manipulacji. Powinno być tak, że głosuję zgodnie ze swoim przekonaniem, a nie naciskam coś, a później sprawdzam, czy jest „dobrze” czy „niedobrze” i zmieniam. Tak nie może być - stwierdziła radna Gabriela Chromik. Wtedy radny Piotr Hetman zaproponował, by do końca sesji głosować za pomocą podniesionej w górę ręki. A na kolejnej sesji sekretarz miasta przedstawi propozycje rozwiązania problemu.

(mas)