Segregacja śmieci - czas start!
Wiesz, że masz segregować śmieci, ale długo się do tego zabierasz i masz wątpliwości...
AMH Recykling wytłumaczy, co do którego pojemnika wrzucić i jak segregować, by nie zwariować...
Najpierw podstawowe zasady. Odpady możemy podzielić na: odpady organiczne, z których można zrobić kompost, papier, odpady z tworzyw sztucznych, aluminium i inne metale, szkło przezroczyste, szkło kolorowe, pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.
Teraz czas na pojemniki. Zwróćmy uwagę na ich kolory: niebieski pojemnik przeznaczony jest na papier, żółty pojemnik - na plastik i metal, biały pojemnik - na szkło białe, zielony pojemnik - na szkło kolorowe, czarny - na odpady zmieszane (czyli takie, które nie nadają się do odzysku bądź recyklingu, podlegają biodegradacji i nie stanowią odpadów niebezpiecznych).
Możemy również spotkać czerwone pojemniki - przeznaczone wyłącznie na puszki aluminiowe i metal.
Uwaga! Pojemniki do segregacji odpadów oprócz kolorów są dodatkowe oznaczone i opisane. Na większości z nich znajdziesz więc informację, co możesz do nich wrzucić, a czego nie powinieneś. Przedstawiona powyżej kolorystyka może nie obowiązywać w każdej gminie, dlatego za każdym razem warto to sprawdzić.
Sprawdź, zanim wyrzucisz
Karton po mleku
(ale także po napojach, gotowych zupach itp.) - to cenny surowiec wtórny, ale dosyć problematyczny. Składa się bowiem głównie z celulozy, ale zawiera także polietylen i kilka procent aluminium. Do którego pojemnika więc go wrzucić? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra opakowania kartonowe po mleku i sokach powinny trafić do żółtych pojemników (lub worków) oznaczonych napisem „metale, tworzywa sztuczne”. Niektórzy specjaliści jednak twierdzą, iż powinny trafić do pojemników na makulaturę. Warto się zatem upewnić jaki system stosuje nasz odbiorca odpadów.Słoik z przeterminowanym dżemem - zawartość wyrzucamy do odpadów zmieszanych, sam słoik do szkła. Odrywaniem etykiety możemy się nie przejmować, ale pamiętajmy, by nakrętkę wyrzucić osobno - do metali i plastików, dobrze by było także słoik lekko przemyć.
Karton po pizzy
usuwamy resztki jedzenia i tłuste fragmenty (np. wieczko) i wrzucamy do pojemnika na papier.
Butelka po coca-coli
zgniatamy, nie zakręcamy, wrzucamy do pojemnika (lub worka) na metale i tworzywa sztuczne (plastik). Jeśli chodzi o papierowe etykiety możemy, ale nie musimy odrywać.
Pudełko po margarynie, kubeczki po śmietanie, jogurcie, torebki po kawie, opakowanie po czipsach, torby na zakupy jak i opakowania po makaronie, soli, ryżu oraz folię po parówkach, wędlinie wrzucamy do pojemnika na plastik.
Butelki po oleju i tacki po mięsie, gotowych daniach- zdania są podzielone: jedni mówią do plastiku i metalu, drudzy - nie segregujemy. Najlepiej spytać, jakie zasady obowiązują w naszej gminie.
Ręczniki papierowe, chusteczki, pampersy, podpaski czyli tzw. odpady higieniczne
wrzucamy do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Niestety, jedyną sprawdzoną metodą ich zagospodarowywania jest ich spalenie w specjalistycznych zakładach termicznej utylizacji odpadów.
Gąbki do mycia naczyń
wrzucamy do pojemnika z tworzywami sztucznymi.
Zużyte baterie
są odpadami niebezpiecznymi. Najlepiej zbierać baterie w domu do pudełka a następnie zanieść do specjalnych pojemników, które dostępne są m.in w sklepach.
Żarówki
powinny trafiać do odpadów zmieszanych, ale można je także zbierać ze świetlówkami, jarzeniówkami - czyli razem ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznymi.
Stary sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli tzw. elektrośmieci
można zostawić w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt. Wiele firm za darmo zajmuje się odbiorem i utylizacją takiego sprzętu. Listami miejsc zbiórki elektrośmieci dysponują urzędy gminy.
Akumulatory, oleje samochodowe i płyny chłodnicze
możemy oddać w zakładach mechanicznych lub na stacjach benzynowych. Zużyte opony można bezpłatnie zostawić w punkcie zakupu nowych opon lub w serwisie ogumienia.
1 Jeżeli często następuje rotacja odpadów możemy ich nie myć, jeżeli musimy worek z odpadami trzymać kilka dni w domu, radzę odpady wymyć ze względu na nieprzyjemny zapach.
2 Robiąc zakupy warto wybierać te produkty, które mają jak najmniej opakowań.
- na surowcach wtórnych można zarobić - papier, puszki, a nawet szkło, możemy zawieźć do punktu skupu np. AMH RECYKLING, Pszowska 307 , Wodzisław Śląski
3 Segregujmy z głową - najczęstszym problemem jest zanieczyszczanie surowców (papieru, tworzywa, metalu) odpadami organicznymi i niebezpiecznymi. Wspólna zbiórka takich odpadów skutkuje tym, iż np. papier nie nadaje się już do recyklingu, a z zanieczyszczonych odpadów organicznych nie można wyprodukować dobrej jakości kompostu.
4 Na początek wystarczą nam dwa pojemniki: jeden na odpady mieszane, drugi na te, które podlegają recyklingowi. Gdy drugi z pojemników będzie pełen - zanim wyrzucimy jego zawartość, zróbmy podział na szkło, papier i tworzywa sztucznewyprodukować dobrej jakości kompostu.
- na początek wystarczą nam dwa pojemniki: jeden na odpady mieszane, drugi na te, które podlegają recyklingowi. Gdy drugi z pojemników będzie pełen - zanim wyrzucimy jego zawartość, zróbmy podział na szkło, papier i tworzywa sztuczne.
KONKURS: na najładniejszą pracę plastyczną, co można zrobić z butelki pet, zdjęcia prosimy wysyłać na adres firmy AMH RECYKLING, lub @ amhrecykling@wp.pl (do wygrania atrakcyjne nagrody)