Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (691) Data wydania: 11.02.14

Na Orłowcu powstało nowe osiedle

Nie wszyscy wiedzą, że teren probostwa na Orłowcu jest otoczony... ponumerowanymi domkami dla ptaków

RYDUŁTOWY Ptasie „osiedle” na Orłowcu powstało już kilka lat temu z inicjatywy proboszcza parafii Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu, Stanisława Juraszka. Domki wykonuje i zawiesza wysoko na drzewach Adam Meslik, rydułtowski radny, który hobbystycznie zajmuje się stolarką i również złapał ornitologicznego bakcyla. - Łącznie powstało około 200 takich budek dla ptaków. Znajdują się nie tylko na terenie probostwa, ale też przy przedszkolu przy Raciborskiej w Rydułtowach, a także w Turzy Śląskiej, gdzie mieszka mama księdza proboszcza - wylicza Adam Meslik.

Sposób na dzięcioły

Domki lęgowe dedykowane są tylko kilku gatunkom ptaków. Tym, które chcą osiedlać się blisko ludzi. O tym, jaki ptak zamieszka w danej budce, decyduje wycięty w niej okrągły otwór. - Mamy trzy rodzaje otworów. Dla sikorek 26 mm, dla sikorek bławatek 32 mm, a dla szpaków i dzięciołów 45 mm - podkreśla Adam Meslik. Z tym, że dzięcioły nie ograniczają się do domków z otworami o największej średnicy. Podlatują również do tych mniejszych i w mgnieniu oka wybijają dziury. Co roku trzeba było te dziury naprawiać, ale ksiądz proboszcz wpadł na pomysł, jak temu przeciwdziałać. W planie jest obicie otworów wlotowych cienką warstwą idealnie wyszlifowanej blachy, żeby nie zranić ptaszków, co zabezpieczy budki przed rozkuwaniem przez dzięcioły.

Ptasia ewidencja

Każda budka lęgowa powstaje na drewnianej podstawie o powierzchni 20x25 cm, ma 40 cm wysokości i wieńczy ją spadzisty dach. Każda ma też zamontowana na zawiasie drzwi, żeby można było ją czyścić z tego, co ptaki po sobie pozostawiły, głównie mchu, piór czy resztek pokarmu. Czyszczenie odbywa się późną zimą lub wczesną wiosną, zanim dojdzie do zasiedlenia i nowego lęgu. Wszystkie domki są ponumerowane, co pomaga w prowadzeniu notatek. - Ewidencję prowadzi ksiądz proboszcz. Zapisuje, które domki były zagnieżdżone - tłumaczy Adam Meslik. Dodaje, że nie wie, ile do tej pory ptaków wykluło się w budkach, ale ruch w ich pobliżu oraz ptasie trele wiosną świadczą, że sporo.

Pałacowe dokarmianie

Domki to jedno, a dokarmianie drugie. Ksiądz proboszcz przed każdą zimą kupuje worki z kukurydzą czy słonecznikiem, by pomóc przetrwać ptakom trudny czas. - Na terenie probostwa znajduje się ogromny karmnik. Jeśli zima jest sroga, po ziarno przylatuje mnóstwo ptaków. W pałacyku, bo tak go nazywam, robi się naprawdę tłoczno - puentuje Adam Meslik.

(mas)