Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Jestem emerytem. Otrzymuję emeryturę pomostową. W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego chciałbym wiedzieć, kiedy będę mógł przejść na emeryturę powszechną. Urodziłem się 19 października 1955 roku.
Czytelnik z Wodzisławia
W związku z wydłużeniem wieku emerytalnego wydłuża się także okres wyczekiwania na możliwość skorzystania z zamiany emerytury pomostowej na emeryturę ustawową. Mężczyźnie urodzonemu po 30 września 1955 roku wiek emerytalny przedłużono do osiągnięcia 67 roku życia, zatem do przejścia na emeryturę będzie Pan musiał poczekać do 19 października 2022 r. Do tego czasu ZUS będzie wypłacał emeryturę pomostową.
Urodziłem się w 1948 r. Wkrótce zamierzam przejść na emeryturę. Czy przy jej obliczeniu będzie brana nowa kwota bazowa i czy to faktycznie ma jakiś wpływ na wysokość świadczenia?
Roman W.
Co roku od 1 marca, niezależnie od waloryzacji, zmienia się również kwota bazowa, obecnie wynosi 3191, 92 zł. Jej wysokość ma istotny wpływ przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. Jest to szczególnie ważne dla osób, które prawo do emerytury lub renty uzyskają po tym terminie, a również dla tych, którzy będą składać wnioski o przeliczenie świadczenia.
Moja siostra ma 49 lat. Jej mąż miał firmę, w której mu pomagała. Nie była jednak nigdzie zgłoszona Niestety szwagier uległ tragicznemu wypadkowi. Siostra została bez środków do życia. Nigdy nigdzie nie pracowała, a teraz trudno będzie jej znaleźć pracę. Słyszałam, że niepracująca wdowa może otrzymać rentę po mężu. Czy siostra mogłaby otrzymać takie świadczenie?
Aniela z Rybnika
Wdowa lub wdowiec niespełniający ustawowych warunków i nieposiadający niezbędnych źródeł utrzymania mają prawo do renty rodzinnej wypłacanej przez okres jednego roku od chwili śmierci małżonka. Jeżeli taka osoba będzie uczestniczyć w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, to okres pobierania renty może być przedłużony do 2 lat. Takie świadczenie stanowi przejściową formę pomocy w zdobywaniu kwalifikacji do samodzielnej egzystencji, ułożenia życia w nowej rzeczywistości. Umożliwia ona przetrwani do chwili spełnienia warunków nabycia renty rodzinnej wypłacanej już na stałe. Warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy musi być spełniony w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci.