JSW kupuje kopalnię, co z górnikami
Jastrzębska Spółka Węglowa negocjuje z bankami warunki kredytu na kupno kopalni Knurów-Szczygłowice. Przejęcie zakładu ma zostać sfinalizowane do 31 lipca.
JASTRZĘBIE ZDRÓJ Do zawarcia umowy przedwstępnej pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Kompanią Węglową dotyczącej zakupu przez JSW Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” doszło jeszcze w kwietniu. JSW już od dawna zacierała ręce na myśl o przejęciu zakładu. - Tą kopalnią interesowaliśmy się od wielu lat, jednak wcześniej Kompania Węglowa nie była zainteresowana jej sprzedażą. Jastrzębska Spółka Węglowa jest znanym na świecie producentem węgla koksowego i koksu. Specjaliści pracujący w JSW znają rynek zbytu, mają bardzo dobre kontakty handlowe. Mamy doświadczenie w udostępnianiu i eksploatacji złóż tego węgla. Natomiast Kompania Węglowa potrzebuje środków na złagodzenie skutków kryzysu na rynku węgla energetycznego i na realizację programu inwestycyjnego. Dzięki tej transakcji powiększy się nasza baza zasobowa i będziemy mogli zwiększyć wydobycie. To strategiczny projekt dla JSW. Wszystkie spółki surowcowe na świecie starają się powiększać swoją bazę zasobową, zwłaszcza jeśli chodzi o surowiec strategiczny, jakim jest dla nas węgiel koksowy – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW SA.
80 lat fedrowania
List intencyjny w tej sprawie został podpisany jeszcze 8 listopada 2013 roku. Umowa powinna zostać sfinalizowana do 31 lipca tego roku. Cena sprzedaży wynosi 1.490.000.000 zł. Zdolności produkcyjne kopalni Knurów-Szczygłowice szacowane są na 3,8 mln ton węgla rocznie, w tym około 40 proc. węgla koksowego, w którym specjalizuje się Jastrzębska Spółka Węglowa. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą 1,26 mld ton, a zasoby operatywne 375,1 mln ton, w tym 119,7 mln ton objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami. Takie zasoby zapewniają kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat.
Załatwić kredyt
Zanim dojdzie do zawarcia ostatecznej umowy obie strony muszą spełnić szereg warunków, między innymi kupujący musi uzyskać zgodę UOKiK i zapewnić sfinansowanie transakcji. Obie strony muszą też uzyskać wymagane prawem decyzje, zezwolenia, zgody i licencje organów administracji publicznej, sądów i innych podmiotów. - Jesteśmy teraz na etapie wzajemnego zapoznawania się dokumentami - mówi nam Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Do kwestii zasad przejmowania pracowników jeszcze nie doszliśmy. Etap przygotowania porozumienia ze stroną społeczną kiedyś będzie miał miejsce jednak to kwestia przyszłości. Zgodnie z kodeksem pracy przez rok warunki pracy i płacy pracowników kopalni się nie zmienią. Teraz musimy uzyskać zgodę UOKiK na dokonanie takiego zakupu a przede wszystkim uzyskać od banków kredyt na zakup kopalni - dodaje. Umowa kupna kopalni ma zostać dopięta do 31 lipca tego roku. - W przeciwnym razie przedwstępna umowa ulegnie rozwiązaniu. Zależy nam na zdążeniu przed tym terminem, bo obecnie mamy wyłączność na kupno tego zakładu - mówi rzeczniczka JSW.
Emeryci z niewiadomymi
Nierozstrzygnięta zostaje póki co również kwestia emerytów górniczych z kopalni Knurów Szczygłowice. Podczas konsultacji ze stroną społeczną ma zostać wypracowany ewentualny kompromis w kwestii choćby przysługującego emerytom deputatu węglowego.
JSW może odstąpić od umowy przedwstępnej, jeżeli przed sfinalizowaniem transakcji dojdzie w kopalni do katastrofy górniczej, budowlanej lub innego zdarzenia skutkującego obniżeniem zdolności produkcyjnych kopalni przez okres co najmniej 6 miesięcy o 15 proc. lub więcej w stosunku do ustalonych w planie techniczno-ekonomicznym.
(acz)