Gdzie studiować i pracować za granicą?
Wodzisławskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej wydało bezpłatny poradnik „Edukacja i zatrudnienie w UE”. Jej autorem jest Jarosław Szczęsny-prezes Stowarzyszenia. Książka jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Można ją otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia.
Zaletą publikacji jest zbiorcze przedstawienie podstawowych informacji o możliwościach studiowania oraz podejmowania legalnej pracy w różnych krajach UE. W rozdziale poświęconym edukacji autor m.in. zwięźle opisuje organizację systemu szkolnictwa wyższego w poszczególnych krajach, zasady rekrutacji, koszty nauki i pobytu. W rozdziale o pracy za granicą można znaleźć podstawowe informacje o niezbędnych formalnościach, warunkach pracy i poszukiwanych zawodach w różnych krajach Europy. W przypadku bliższego zainteresowania konkretnym krajem należy sprawdzić aktualność podanych informacji, gdy jak zaznaczono, obejmują one stan na kwiecień 2013 r. – Jestem przekonany, że ktoś kto ma otwarte horyzonty myślowe, powinien przynajmniej część studiów spędzić za granicą – pisze autor – Nie zawsze wiąże się to ze zrobieniem lepszej kariery, ale niewątpliwie wzbogaci swe doświadczenie , a to w znacznym stopniu liczy się na rynku pracy.
Jarosław Szczęsny jest ekonomistą, specjalistą ds. funduszy unijnych, przedsiębiorcą i społecznikiem, radnym I, II i IV kadencji Rady Powiatu Wodzisławskiego. Było również rywalem Mieczysława Kiecy w ostatnich wyborach prezydenta Wodzisławia. Kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Polska Razem Jarosława Gowina. Informuje, że jego celem w PE jest m.in. obrona polskiego węgla i gazu łupkowego, ochrona małych przedsiębiorstw i wytwórstwa regionalnego, a także działanie na rzecz „Naszego Śląska”.
AG