Kartofelsalat lepszy od sushi
Smaki pogranicza Morawskich Wrót
GORZYCE Pizza z krupniokiem, kartofelsalat z kiełbasą i lody waniliowe z rabarbarem i truskawkami – takie dania zaproponowali gościom właściciele pizzerii Kaman w Gorzycach. Specjalne, tradycyjne potrawy staną się stałym elementem menu restauracji.
W ubiegłym tygodniu odbyła się druga już degustacja tradycyjnych potraw regionalnych, przedsięwzięcia prowadzonego w ramach projektu „Smaki pogranicza Morawskich Wrót”, a realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Morawskie Wrota. Projekt ma promować nasz region poprzez tradycyjne produkty kulinarne, serwowane niegdyś przez nasze babki i prababki.
- Już wcześniej prowadziliśmy projekt „Kalejdoskop śląskich smaków”, dotyczący produktów lokalnych, żywności tradycyjnej obszaru Morawskich Wrót. I to jest kontynuacja tematu – mówi Lucyna Gajda z LGD Morawskie Wrota. – Tradycyjne potrawy są znane, wzbudzają bardzo duże zainteresowanie. Natomiast, kiedy przychodzimy do restauracji, to często poza roladą, kluskami i modrą kapustą niczego nie można dostać. Zmiana musi nastąpić także w podejściu samych klientów: że to, co nasze, ugotowane tradycyjnymi metodami jest wartościowsze niż nowinki, często nie wiadomo skąd, że nie sushi, ale kartofelsalat.
Iwona i Adam Sedlaczek prowadzący pizzerię Kaman postanowili połączyć danie firmowe z tradycyjnym krupniokiem, czyli zrobić danie kuchni fusion. Efekt okazał się bardzo smaczny – pizza z krupniokiem, ogórkiem i czosnkiem przypadła do gustu wszystkim. Podobnie jak główne danie, czyli sałatka ziemniaczana (ale robiona jak dawniej, nie z majonezem, ale na boczku) z kiełbasą i serwowane na deser lody z kwaskowatym rabarbarem.
- Na udział w projekcie zdecydowaliśmy się z chęci propagowania kuchni śląskiej – mówi Iwona Sedlaczek. – O ile na Śląsku znamy potrawy regionalne, to w Polsce są one niestety mało znane.
Do projektu „Smaki pogranicza Morawskich Wrót” przystąpiły trzy restauracje, oprócz pizzerii Kaman, także restauracja Rex Gabrieli i Bogusława Krótkich z Olzy (gdzie tydzień wcześniej odbyła się pierwsza degustacja specjalnych potraw tradycyjnych: twarogu z ciastem nuglowym, zupy-kremu z fazoli, kokotków w ajlaufie i lodów z apfelmusem) oraz restauracja Staruszek z Krzyżanowic.
(abs)