Kącik ZUS
Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Pobieram emeryturę wyliczoną na nowych zasadach. Chciałbym złożyć wniosek o doliczenie dodatkowego pracy do emerytury. Czy będzie on równocześnie wnioskiem do przeliczenia kapitału początkowego?
Roman B.
W celu przeliczenia kapitału początkowego wymagane jest złożenie oddzielnego wniosku. Jeżeli po dniu, od którego zostało ustalone prawi do emerytury, świadczeniobiorca podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wysokość emerytury podlega ponownemu przeliczeniu. Oznacza to, że kwotę składek wraz z ich waloryzacją zapisaną na koncie ubezpieczonego praz subkoncie po dniu, od którego przyznano prawo do emerytury, do dnia poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o przeliczenie, dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia określone dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emeryturę. Kwotę tę dolicza się do wypłacanej emerytury. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego, zgłoszonego wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Od kilku nastu lat jestem na rencie. Lekarz orzecznik orzekł moją całkowita niezdolność do pracy. Moja renta nie jest wysoka, bo brakowało mi dokumentacji za pięć lat w okresie od 1971 do 1976 r. Co mam zrobić? I chciałbym się upewnić, czy wojsko jest zaliczane do renty jako okres składkowy czy nieskładkowy?
Najlepiej dokumentów szukać u byłego pracodawcy. Jeśli jednak Pana zakład pracy nie istnieje i dokumentacja nie została przez niego przekazana do archiwum, to można posiłkować się dokumentacją posiadaną w domu. Mogą to być świadectwa pracy, angaże, legitymacja ubezpieczeniowa lub wpisy w starych dowodach osobistych. Okres pracy można też udowodnić zeznaniami świadków, czyli osób, które pracowały w tym samym zakładzie pracy do Pan. Jeśli chodzi o drugą część pytania, to wyjaśniam, że zasadnicza służba wojskowa jest zaliczana jako okres składkowy.
Złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wbrew moim oczekiwaniom ZUS przyznał mi rentę szkoleniową. Czy to zgodne z prawem?
Stały Czytelnik
Tak, osoba, która stara się w ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy może otrzymać rentę szkoleniową. Decyduje o tym lekarz orzecznik ZUS, gdy uzna, że przekwalifikowanie zawodowe jest celowe. Warunki jej uzyskania są takie same, jak renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli zostanie ona przyznana, ZUS powiadamia o tym urząd pracy, a ten informuje rencistę o terminach szkoleń. Renta przyznawana jest na pół roku, ale okres jej wypłacania może zostać skrócony, jeśli rencista ukończy szkolenie szybciej niż zakładano, przerwie je lub podejmie pracę. Jeżeli natomiast szkolenia muszą trwać dłużej, ZUS może na wniosek starosty wydłużyć okres pobierania tej renty maksymalnie o 30 miesięcy.