Wygrała Polska przed Hiszpanią i RPA
Szkolne igrzyska sportowe
MSZANA Było jak podczas prawdziwych igrzysk olimpijskich - wniesienie ognia olimpijskiego, parada państw ze sztandarami niesionymi przez chorążych, przysięga na olimpijską flagę. Wszystko to towarzyszyło ceremonii otwarcia I Szkolnych Igrzysk Sportowych w Zespole Szkół w Mszanie. Impreza z udziałem wszystkich klas SP i gimnazjum odbyła się tu 2 czerwca.
Ponad 200 olimpijczyków
Uczniowie począwszy od klas drugich szkoły podstawowej aż do trzecich gimnazjum rywalizowali w jedenastu konkurencjach, reprezentując barwy wybranych wcześniej państw.
Łącznie w rywalizacji brały udział 224 osoby. W wyniku potyczek sportowych została wyłoniona najsprawniejsza klasa w szkole - państwo, które uzyskało największy dorobek medalowy. - Podczas rywalizacji nie miało znaczenia, kto z kim startuje, ponieważ wynik był przeliczany na punkty w zależności od wieku i płci uczestnika, więc wszyscy mieli równo - mówi Marcin Sosna, nauczyciel wychowania fizycznego w mszańskiej szkole, główny organizator igrzysk.
Brzozowe medale olimpijskie
W końcowej klasyfikacji medalowej wygrała Polska, reprezentowana przez gimnazjalistów z klasy III a, tuż za nią były: Hiszpania (II a gimnazjum) i RPA (II b gimnazjum).
Uczestnicy startujący w zawodach za zajęcie miejsc od 1 do 3 otrzymywali medale specjalnie wykonane na tę okoliczność. Wykonał je uczeń Daniel Łuckiewicz, przewodniczący szkoły. Medale zostały ręcznie wypalone na brzozowych krążkach.
Osoby, które zajęły miejsce pierwsze dodatkowo otrzymały ciasteczka owsiane, wykonane przez Ewę Blanik wraz z uczniami w ramach kółka kulinarnego. Dodatkowo klasy, które w generalnej klasyfikacji zajęły miejsca 1-3 otrzymały torty przedstawiające symbole olimpijskie. Zostały one wykonane przez Radę Rodziców. Było również sprzedawane ciasto, które przygotowali rodzice z trójek klasowych. Pieniądze z jego sprzedaży przeznaczono na nagrodę dla pierwszej drużyny. Za uzbierane pieniądze zwycięska klasa pojedzie na imprezę sportowo-kulturalną, np. mecz piłki ręcznej.
Sport i edukacja
- Impreza miała nie tylko charakter sportowy, ale również edukacyjny. Uczniowie świetnie przygotowali się do prezentacji państw. Każdorazowo, podczas dekoracji był odgrywany hymn państwa, które zwyciężyło. Kiedy okazało się, że zwycięstwo odniosła klasa, która reprezentowała Polskę, wszyscy śpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Myślę, że jest to jedna z najbardziej udanych imprez, które miałem przyjemność organizować a już na pewno największa pod względem liczby startujących uczestników - podsumowuje Marcin Sosna.
(abs)