Łatwiej zorganizujesz zbiórkę pieniędzy czy darów
Nie będzie już potrzeba urzędowej zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej. To jedna z nowości wchodzących w życie 18 lipca za sprawą zmienionej ustawy o zbiórkach publicznych.
- To obywatele powinni decydować o tym, komu – jakiej organizacji i na jaki cel – przekazać swoje pieniądze. To dla nich powinna być przygotowywana informacja o zbiórkach i ich wynikach. Także po to, by możliwa była skuteczniejsza kontrola zbiórek. Dotąd urzędnicy oceniali, czy cel zbiórki jest „godny poparcia”. Sprawdzali też, czy zebrane środki zostały odpowiednio wykorzystane - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które przygotowało zmiany w przepisach wspólnie z organizacjami pozarządowymi.
Do przeprowadzenia zbiórki publicznej czyli gotówki lub darów wystarczy zgłoszenie na ogólnopolskim portalu zbiorki.gov.pl. Treść zgłoszenia można będzie dostarczyć pocztą lub elektronicznie. Ta druga forma jest preferowana, m.in. dlatego, że jest szybsza. Aby dokonać zgłoszenia elektronicznie należy posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny tzw. profil zaufany, czyli podpis elektroniczny przeznaczony do kontaktu obywateli z administracją. Podpis ten można założyć na portalu ePUAP.gov.pl. Na tym portalu będą także publikowane sprawozdania. Zbiórki elektroniczne, np. przez przelewy, można będzie prowadzić bez dodatkowych formalności. Kolejną nowością będzie zniesienie opłaty skarbowej dla organizatorów zbiórek oraz obowiązku publikacji sprawozdań w prasie. Decyzje o zbiórkach wydane przed wejściem w życie nowej ustawy nadal będą obowiązywały – te zbiórki będą rozliczane na dotychczasowych zasadach. Szczegóły dotyczące nowych zasad organizowania zbiórek publicznych dostępne są na stronie mac.gov.pl/zbiorki.
---
Obowiązek uzyskania zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej został wprowadzony jeszcze w 1933 r.
---
(tora)