Zofiówka z czarną skrzynką
Jastrzębie-Zdrój. Kopalna Borynia-Zofiówka-Jastrzębie jest jednym z pięciu zakładów wydobywczych w Polsce, w którym zainstalowana została tak zwana czarna skrzynka.
Urządzenie o nazwie AZPR (Autonomiczny Zespół Rejestracyjno Pomiarowy) dostarcza wiedzę o stężeniach takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlen. Mierzy także temperaturę, wilgotność powietrza, prędkość przepływu powietrza. Urządzenie zapewnia inspektorom możliwość porównywania i oceny rzetelności pomiarów dokonywanych przez czujniki kopalniane. Będą służyły prewencji wypadkowej i usprawnieniu monitoringu zagrożeń, do którego zobowiązani są przedsiębiorcy.
- Na pewno wskazania tych urządzeń ukrócą pokusę i proceder kreowania atmosfery w wyrobiskach pod zadania produkcyjne oraz zakończą pojawiające się spory o fałszowanie odczytów pomiarowych – mówi Mirosław Koziura, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Jastrzębska czarna skrzynka znajduje się dokładnie w Ruchu Zofiówka, u wylotu chodnika na ścianie G6 w pokładzie412 łg. Rejon ten został zaliczony do szczególnie zagrożonego w polskim górnictwie podziemnym. Z tego samego powodu czarne skrzynki zamontowano w czterech innych kopalniach w kraju. Przyrządy zostały zakupione ze środków NFOŚiGW. Wykorzystują je w bieżącej działalności kontrolnej Wyższy Urząd Górniczy oraz urzędy okręgowe, w tym rybnicki. - Czarne skrzynki będą zabudowywane wielokrotnie, czyli przenoszone w różne miejsca, ponieważ rejony szczególnie niebezpieczne zmieniają się wraz z eksploatacją górniczą – jedne są likwidowane wraz z zakończeniem wydobycia, a inne uruchamiane - informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
(tora)