Powstanie druga nitka gazociągu
Wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz znaczne wpływy do budżetu gmin - to największe korzyści, jakie ma przynienieść planowana budowa drugiej nitki gazociągu relacji Radlin - Racibórz. Nowa nitka zastąpi starą. Inwestycja rodzi jednak wiele pytań wśród mieszkańców.
RADLIN, WODZISŁAW, PSZÓW Nowy fragment sieci gazociągowej o długości 21 kilometrów długości i średnicy 300 mm zastąpi wymagającą modernizacji sieć przesyłową, która powstała w latach 80-tych. Żeby zachować ciągłość dostaw gazu, nie można po prostu odciąć starej nitki i wyremontować jej. Trzeba wybudować nową. Gazociąg przebiegał będzie wzdłuż już istniejącego gazociągu na trasie od węzła gazowego w Radlinie przy ul. Letniej, do węzła przy ul. Leśnej w Raciborzu, przez gminy: Wodzisław Śląski, Radlin, Pszów, Kornowac oraz Racibórz. - Dzięki takiej lokalizacji inwestycja nie będzie powodowała nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów, a wręcz przeciwnie, zmniejszeniu ulegnie strefa ograniczeń w zabudowie z 30 m do 6 m. Po wybudowaniu inwestycji istniejący gazociąg zostanie wyłączony z eksploatacji - podkreśla Aleksandra Ciwis-Dronszczyk z firmy Gaz-System z oddziałem w Świerklanach.
Zgody właścicieli
Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2016-2017, jednak jest to uzależnione od terminu uzyskania pozwolenia na budowę. - Obecnie opracowywana jest przez Biuro Studiów i Projektów Gazownictwa „Gazoprojekt” S.A. dokumentacja projektowa związana z inwestycją, zbierane są także zgody właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegał zmodernizowany gazociąg - dodaje Aleksandra Ciwis-Dronszczyk.
Wiele pytań
Właściciciele nieruchomości położonych na trasie przebiegu nowej nitki gazociągu przesyłowego - szczególnie mieszkańcy Radlina, mają wiele uwag i pytań pod adresem planowanej budowy. W Radlinie odbyło się już nawet kilka spotkań, podczas których mieszkańcy mieli szansę podzielić się swoimi wątpliwościami. Te dotyczyły głównie kwestii związanych z odszkodowaniami, a także tematu bliskości przyszłego gazociągu od ich domostw, a co za tym idzie - bezpieczeństwa. - Niektórzy mieszkańcy byli również zaniepokojeni przerwami w korespondencji z inwestorem lub projektantem. Zależało im na jak najszerszej wiedzy o sposobie realizacji inwestycji oraz praw, które przysługują w związku z jej realizacją. Początkowo to miasto organizowało te spotkania, ale trzeba podkreślić, że stroną nigdy nie będziemy i nie byliśmy - mówi wiceburmistrz Radlina, Zbigniew Podleśny.
Kwestia odszkodowań
Firma Gaz-System uspokaja, że wszyscy właściciele nieruchomości, na których zlokalizowany będzie zmodernizowany gazociąg, otrzymają wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu oraz odszkodowania za czasowe zajęcie terenu na okres budowy i ewentualne szkody powstałe w trakcie budowy, na przykład straty w uprawach, zniszczenia struktury gleby, czy jej rekultywację. Wysokość odszkodowań zostanie określona na podstawie operatów szacunkowych przygotowanych dla każdej z nieruchomości przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych.
- Warto podkreślić, że podczas realizacji każdej inwestycji spółka Gaz-System S.A. stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie, bezpieczne dla ludzi oraz środowiska naturalnego - puentuje Aleksandra Ciwis-Dronszczyk.
(mak)