Połomia – druga z najpiękniejszych wsi w województwie
POŁOMIA Urząd marszałkowski ogłosił listę laureatów konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”. Drugie miejsce w kategorii „najpiękniejsza wieś” zdobyła Połomia w gminie Mszana, zaś gospodarstwo Haliny i Antoniego Rduchów z Połomi otrzymało wyróżnienie w kategorii „najpiękniejsza zagroda wiejska”.
W Połomi, podczas lipcowej prezentacji, podczas której komisja konkursowa oceniała walory estetyczne, zachowanie tradycji i krajobrazu kulturowego wsi, jurorzy mieli okazję przejechać bryczką. Krótkie prezentacje odbyły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, świetlicy środowiskowej, ośrodku pomocy społecznej, na krytej pływalni, w kościele i w powiatowym ośrodku wsparcia.
W ośrodku kultury członkowie organizacji i grup działających pod szyldem placówki przygotowali poczęstunek i wystawę rękodzieła. Rolnicy podarowali jurorom masło, ser i miód domowej roboty, a panie z KGW upiekły kołocze, przygotowały moczkę i połomską specjalność – święcelnik, a teatr amatorski Kredens dał próbkę swoich talentów.
Duże wrażenie zrobiło na komisji zrewitalizowane centrum Połomi. Na boisku piłkarskim trenowali młodzi sportowcy z Płomienia Połomia, przed remizą odbyła się odprawa strażaków z OSP, na scenie plenerowej wystąpił zespół Połomianka.
- Ta nagroda to nasza wspólna zasługa, mieszkańców całej gminy, którzy zaangażowali się w zaprezentowanie Połomi z jak najlepszej strony. Drugie miejsce w tym prestiżowym konkursie, na 40 startujących gmin to wielka sprawa, szczególnie, że startowaliśmy po raz pierwszy - mówi wójt gminy Mszana, Mirosław Szymanek.
Za tytuł drugiej najpiękniejszej wsi województwa sołectwo Połomia otrzyma 10 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zamontowanie monitoringu na scenie plenerowej w Połomi.
W tegorocznej edycji konkursu brało udział 40 gmin z terenu województwa, zgłoszonych było 14 wsi, 11 zagród, 23 przedsięwzięcia odnowy wsi, 16 przedsięwzięć popularyzujących tradycje, obrzędy i zwyczaje oraz 6 stron internetowych sołectwa.
Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas forum sołtysów województwa śląskiego 27 – 28 października w Szczyrku.
(abs)
Wyróżnienie dla połomskiej zagrody
W konkursie dobrze poradzili sobie także państwo Halina i Antoni Rduchowie, których gmina zgłosiła w kategorii „najpiękniejsza zagroda”. Obejście Rduchów zdobyło wyróżnienie.
Godów z tradycjami
W kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje trzecie miejsce zajął „Leksykon pieśni śląskiej” autorstwa Danuty Gajdosz i Mireli Szkatuły z zespołu folklorystycznego „Kalina” z Łazisk, zgłoszony do konkursu przez gminę Godów. - Do stworzenia leksykonu zmobilizowała mnie Mirela Szkatuła, która napisała nuty do pieśni śpiewanych przez koleżanki z zespołu „Kalina – mówi Danuta Gajdosz. - Ja natomiast pozyskałam środki finansowe od sponsorów i unijne (dzięki LGD Morawskie Wrota) zaprojektowałam i wymyśliłam oprawę graficzną, zebrałam pieśni. Stworzenie leksykonu trwało dwa i pół roku. Jestem bardzo szczęśliwa, że go zauważono, ubolewam tylko, że wydano go w 240 egzemplarzach. Chciałabym podziękować Mireli Szkatule, Hannie Kubicy z LGD Morawskie Wrota i Henryce Szyszce z wydawnictwa HST, które mnie wspierały i mobilizowały.