Dominik Bajer tworzy cuda z warzyw [ZDJĘCIA]
Bierzemy pora, nacinamy go w kilku miejscach, myk i już mamy przepiękny, porowy kwiatek. - To cuda - wzdychali uczestnicy pokazu, patrząc na to, co Dominik Bajer - mistrz Polski carvingu potrafi wyczarować ze zwykłych warzyw i owoców.
Artysta - kucharz
Carving jest sztuką rzeźbienia w owocach i warzywach. Wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Do Polski zawitał w 2004 r. Dwukrotnym mistrzem Polski juniorów jest pochodzący z Nowej Wsi koło Lysek 21-letni Dominik Bajer. Rzeźbieniem w owocach i warzywach zajmuje się od pięciu lat. Jak mówi, z gastronomią jest związany od urodzenia, jego mama prowadzi dom przyjęć. Jest absolwentem szkoły gastronomicznej, kucharzem w jednej z rybnickich restauracji. - Po jednej z imprez weselnych, kiedy zobaczyłem jak kolega dekoruje półmiski różami wyrzeźbionymi z buraków pomyślałem, że też spróbuję rzeźbienia. O godz. 2.00, kiedy skończyło się wesele, złapałem za zwykły nożyk - jarzyniak, wziąłem 10-kilowy worek ziemniaków i zacząłem rzeźbić. I tak do rana. Za trzecim razem już coś zaczęło wychodzić – wspomina.
Potem kucharz zaczął rzeźbić w arbuzach i melonach, podpatrywał innych na festiwalach carvingu, aż w końcu spróbował swoich sił w konkursie. I to z ogromnym powodzeniem. W latach 2012 i 2013 zdobył mistrzostwo Polski w carvingu juniorów.
Porowy kwiat w 8 sekund
Podczas pokazu, jaki 10 października odbył się w bibliotece gminnej w Godowie Dominik zaprezentował to, co można stworzyć m.in. z pora i papryczki chili. Podobno fantazyjny, porowy kwiatek można zrobić w 8 sekund. Najłatwiej rzeźbi się w arbuzie, ale początkującym Dominik radzi zacząć od buraków i ziemniaków. I zapewnia, że na początek wcale nie są do tego potrzebne specjalne narzędzia. Wystarczy zwykły nożyk do warzyw.
Mistrz przyznaje, że carving jest czasochłonny, ale może się go nauczyć każdy. - Kiedyś byłem bardzo nerwowy, a przy carvingu nauczyłem się cierpliwości - uśmiecha się Dominik Bajer.
Pokaz z jego udziałem odbył się w Godowie w ramach projektu: „Warsztaty edukacyjne i pokazy dekorAkcja”, na które pozyskano środki unijne. - Były już m.in. warsztaty haftu matematycznego, plener malarski, dekoracja stołu. Zawsze mamy komplet chętnych - mówi Bożena Holesz, dyrektor biblioteki. - A już 24 października zapraszamy na pokaz dekorowania tortów z masy marcepanowej.
(abs)