Tancerki uczyły się od czeskiego Krokodyla
LUBOMIA 11 października w Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się polsko-czeskie warsztaty artystyczne w ramach projektu „Przygraniczne spotkania taneczne”.
W warsztatach, które były zarazem zakończeniem tego projektu obok grup tanecznych działających przy GOK Lubomia i WDK Syrynia wzięły udział również tancerki z czeskiej grupy tanecznej Krokodyl.
Zaczęło się od koncertu orkiestry
„Przygraniczne spotkania taneczne” zostały zainaugurowane kwietniu wyjazdem tancerek z Lubomi do Ostrawy gdzie m.in. odbył się wspólny koncert w jednej z ostrawskich szkół. Swoje umiejętności zaprezentowały tam różne grupy Krokodyla oraz dziewczęta z zespołów Flesz z Lubomi i Szafir z Syryni. Wystąpiła tam również Orkiestra Dęta Gminy Lubomia. - Nasza współpraca rozpoczęła się przy okazji koncertu Orkiestry Dętej Miasta Ostrawa, która wystąpiła u nas w 2013 roku w ramach festiwalu Złota Lira. Towarzyszyły jej mażoretki właśnie z grupy Krokodyl – wyjaśnia Marek Jakubiak, dyrektor GOK Lubomia.
Nasze tancerki uczyły się twirlingu, a czeskie show-dance’u
Kolejne spotkanie polskich i czeskich tancerek odbyło się w Polsce, a jego podsumowaniem był koncert w sali widowiskowej GOK w Lubomi. W lipcu odbyły się wyjazdowe warsztaty taneczne w Kunčicach pod Ondřejnikiem. Polskie i czeskie tancerki uczyły się głównie pracy z pałeczką – twirlingu. - Mażoretki z Krokodyla są w tej dziedzinie mistrzyniami, zdobywając wiele medali podczas mistrzostw Europy i świata. Dla naszych dziewczyn była to dobra okazja do nauki i myślę, że wiele przy tej okazji skorzystały – podkreśla dyrektor. Ale skorzystały również czeskie tancerki, które mogły podpatrywać show-dance w wykonaniu zespołów z Lubomi i Syryni, oraz uczestniczyć w warsztatach tańca nowoczesnego. A przypomnijmy, że zespoły z Lubomi i Syryni mają w tej dziedzinie sporo dużych osiągnięć. We wrześniu odbyły się kolejne warsztaty artystyczne w Ostrawie, a 11 października ostatnie już warsztaty w Lubomi.
Nie tylko koncerty i warsztaty
Spotkania miały też charakter integracyjny. Dziewczęta miały okazję zaprzyjaźnić się ze swoimi koleżankami z drugiej strony granicy i wspólnie spędzać wolny czas – m.in. podczas wycieczki kolejką linową na górę Radhost, czy podczas zwiedzania muzeum i Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Odwiedziły również aquapark Ostróg w Raciborzu.
Projekt realizowany przy GOK Lubomia był dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Społecznego i Budżetu Państwa „Przekraczamy granice”. Partnerem w tej inicjatywie była grupa mażoretkowa Krokodyl z Ostrawy.
(art)