Seniorzy będą mieć głos w Katowicach
W województwie śląskim powstanie gremium opiniotwórcze, skupiające starszych mieszkańców. Rada seniorów będzie działać przy marszałku województwa.
W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie organizacyjne inicjujące przygotowania do powołania rady seniorów przy marszałku województwa śląskiego. – Chciałbym poznać opinie na temat powołania Śląskiej Rady Seniorów oraz sugestie dotyczące sposobu jej funkcjonowania i problematyki, którą powinna się zajmować. Jedną z podstawowych zasad, jakimi chciałbym się kierować, zarządzając województwem śląskim, jest szeroko rozumiana zasada współpracy. Kluczowym jej aspektem jest dla mnie uważne wsłuchiwanie się w głos wszystkich, którym na sercu leży los województwa śląskiego i wspólna praca nad rozwojem naszego regionu. W sposób oczywisty w tę dyskusję powinni włączyć się seniorzy – powiedział marszałek Wojciech Saługa.
Do udziału w inauguracyjnej dyskusji zaproszono przedstawicieli środowisk seniorów, w tym m.in. uniwersytetów trzeciego wieku, stowarzyszeń zrzeszających emerytów i rencistów oraz organizacji działających na rzecz seniorów. Głównym celem spotkania było poznanie opinii osób starszych na temat najistotniejszych aspektów działalności rady, ich oczekiwań względem niej, a także propozycji zakresu jej kompetencji i zasad funkcjonowania.
To pierwsze ze spotkań, których celem jest opracowanie i stworzenie rady działającej przy marszałku. Po dyskusji, której tematyka dotykała wielu aspektów życia osób starszych i barier w codziennym funkcjonowaniu, organizatorzy zapowiedzieli zebranie postulatów i sugestii zgłoszonych przez przedstawicieli seniorów. To od nich samych zależeć będzie kształt i charakter samej rady, co podkreślił marszałek Wojciech Saługa. Środowisko seniorów należy do najliczniejszych grup społecznych – zarówno w całym kraju, jak i w naszym województwie. Wydłużający się czas życia i charakterystyczne dla współczesnych społeczeństw zmiany demograficzne pozwalają sądzić, że starsi ludzie stanowić będą coraz liczniejszą część mieszkańców regionu. Troska o seniorów staje się więc troską o całe społeczeństwo. Obecnie rady seniorów funkcjonują w siedmiu województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim i świętokrzyskim.
(ska)