Punkty za pracę rodziców i godziny
Wodzisławscy radni ustalili zasady przyjęć do miejskich przedszkoli. - Jestem spokojna o ten nabór - mówi naczelnik wydziału edukacji, Ludwika Kłosińska.
WODZISŁAW Śląski Zmiany w ustawie o systemie oświaty wprowadziły nowe zasady przyjęć dzieci do publicznych przedszkoli. W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego komisja, która zajmuje się naborem, jest zobowiązana do zastosowania siedmiu kryteriów. A są to: wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, niepełnosprawność rodzeństwa dziecka, niepełnosprawność jednego lub obojga rodziców dziecka, samotne wychowywanie kandydata lub to, że jest objęty pieczą zastępczą.
Kryteria gminne
Jeśli po tym etapie postępowania w przedszkolach nadal są wolne miejsca, naboru dokonuje się na podstawie tzw. kryteriów gminnych, czyli przyjętych przez radę miejską. Wodzisławscy radni uchwalili je na lutowej sesji. Zgodnie z gminnymi kryteriami w procesie rekrutacyjnym do przedszkoli na rok szkolny 2015/2016 kandydaci będą mogli otrzymać: 32 punkty w sytuacji, kiedy oboje rodzice lub prawni opiekunowie dziecka pracują lub studiują w trybie dziennym, 16 punktów jeśli rodzeństwo dziecka będzie kontynuowało edukację w tym samym przedszkolu w roku szkolnym którego dotyczy wniosek, 6 punktów za czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin dziennie, 4 punkty gdy dziecko pochodzi z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem MOPS, a także 2 punkty w sytuacji, jeżeli dziecko uczęszczało wcześniej do miejskiego żłobka.
Kryteria gminne były omawiane z dyrekcją przedszkoli. Wcześniej swoje zdanie mogli też wyrazić rodzice, ponieważ miasto skierowało do nich ankietę. - Satysfakcjonujące jest to, że propozycje rodziców pokrywały się z tym, co sugerowali dyrektorzy i nauczyciele - podkreśla Ludwika Kłosińska, naczelnik wydziału edukacji.
Miejsca dla wszystkich
Nabór do przedszkoli ma zostać ogłoszony w połowie marca. Potrwa około miesiąca. Na pewno kryterium nie będzie stanowiła kolejność zgłoszeń. - Jestem spokojna o ten nabór. Już w poprzednich latach należeliśmy do nielicznych gmin, które w 100 procentach zapewniały miejsca dzieciom rodziców pracujących - zaznacza pani naczelnik dodaje, że sytuację jeszcze poprawi obowiązek pójścia 6-latków do szkół (około 700 dzieci). - Mamy 16 przedszkoli i 1400 miejsc. Na podstawie danych z ewidencji ludności można zakładać, że wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym będą miały miejsce w przedszkolach - uważa. Miasto podkreśla też, że wychodzi z szeroką ofertą przedszkolną dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.
(mak)