Sejm zmienił przepisy o przewożeniu dzieci
Sejm na posiedzeniu 5 marca dostosował Prawo o ruchu drogowym do wymogów unijnych w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w pojazdach.
Nowe przepisy m.in. zaostrzają wymogi dotyczące parametrów technicznych dla fotelików samochodowych. Nowelizacja przewiduje również, że obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach będzie uzależniony tylko od ich wzrostu. Obecnie trzeba przewozić w foteliku dzieci do 12. roku życia, które mają poniżej 150 cm wzrostu. Nowelizacja znosi granicę wieku. Dodatkowo dopuszcza przewożenie dzieci o wzroście co najmniej 135 cm na tylnym siedzeniu samochodu bez fotelika, pod warunkiem, że będą przypięte pasami i nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach.
Kolejną wprowadzoną zmianą jest bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika oraz zakazuje przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika. Można będzie również przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat tylko w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu w sytuacji, gdy dwójka dzieci podróżuje w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego urządzenia tego typu. Nowelizacja przewiduje też, że nie trzeba będzie zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat podróżującym autobusem oraz dzieciom w wieku, który uprawnia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji publicznej, korzystającym z transportu miejskiego.
Ustawodawca zaznacza, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowaniu fotelika.
Sejm wprowadził również do kodeksu drogowego nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa. Skonkretyzowano, kto może zostać zwolniony z obowiązku stosowania pasów. Będą to m.in.: osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie, kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący na prawo jazdy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne. Katalog osób zwolnionych został poszerzony o funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Doprecyzowano ponadto zakres informacji, jakie powinno zawierać zaświadczenie lekarskie zwalniające z używania pasów bezpieczeństwa. Kierowcy autobusów wyposażonych w pasy będą zobowiązani do poinformowania pasażerów o konieczności korzystania z nich podczas jazdy.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy uchwalone zmiany wejdą w życie. Wpierw zajmą się nimi senatorowie.
(tora)