Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (747) Data wydania: 10.03.15
Czytaj e-gazetę

Gmina zamierza wyremontować małą świątynię

Zabytkowa kaplica przeszła pod zarząd gminy

BUKÓW  Kaplica Matki Boskiej Różańcowej doczeka się gruntownej konserwacji. Gmina ma na wykonanie tego zadania niespełna 3 lata.

Najpierw jednak musi zostać wykonany projekt konserwacji kaplicy. Jego wykonanie zamierza zlecić gmina Lubomia, choć nie jest ona właścicielem zabytkowej kaplicy. Ta znajduje się bowiem na działce, której właścicielem jest Skarb Państwa, a więc zarządzanej przez Powiat Wodzisławski. Toteż jest on zarazem właścicielem kaplicy. Ale 18 listopada 2014 roku gmina podpisała z powiatem umowę na użyczenie kaplicy. Będzie ona obowiązywała przez okres 3 lat. Włodarze Lubomi zdecydowali się na taki krok by móc zlecić wykonanie prac konserwacyjnych, znajdującej się w coraz gorszym stanie obiektu. - Wiadomo, że powiat raczej nie znalazłby środków na wykonanie tych prac. A nam zależy by kapliczka, która pochodzi przecież z 1770 roku została zachowana i znajdowała się w dobrym stanie. A by tak było musi przejść konserwację – tłumaczyła nam kilka tygodni temu Maria Fibic, zastępca wójta Lubomi.

Kapliczka jest wyposażona w skrzyniowy ołtarz, polichromowaną figurę św. Izydora oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej. Najpierw stała bezpośrednio na placu w centrum Bukowa, niedaleko kościoła. Była wielokrotnie podtapiana. W okresie międzywojennym dla zabezpieczenia ją przed okresowymi podtopieniami, została ustawiona na murowanym cokole. Ale woda i tak była dla kapliczki ciągłym zagrożeniem. Obok niej stoi nawet wodowskaz, na którym zaznaczono poziomy wody podczas poszczególnych powodzi. Najwyżej woda sięgała w 1997 roku. Wówczas kapliczka niemal całkowicie znalazła się pod wodą i uległa sporym zniszczeniom. Mieszkańcy ją odremontowali, ale dziś potrzebna jest jej kapitalna konserwacja.

(art)