Rusza cykloklasa Merida, czyli klasy kolarskie dla dziewczyn
KOLARSTWO
3 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Rydułtowach zainaugurowana została działalność Cykloklasy Merida, czyli profesjonalnych klas kolarskich dla dziewczyn. Patronami honorowymi przedsięwzięcia zostali czołowy polski kolarz Przemysław Niemiec, legenda MTB Gunn-Rita Dahle Flesjaa oraz kolarska mistrzyni Europy na torze i szosowa mistrzyni Polski Eugenia Bujak. Wychowawcą dziewczyn z Rydułtów jest Dariusz Skupień, pierwszy trener w karierze Bujak.
Klasy kolarskie dla dziewcząt
- Cykloklasa Merida to pionierski projekt systemowego szkolenia dziewcząt w klasach sportowych o profilu kolarskim - mówi Dariusz Skupień, pomysłodawca projektu i wychowawca dziewczyn ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Rydułtowach. Jako jedyne w Polsce od dwóch lat już w podstawówce skupiają się one nie tylko na nauce, ale także na treningu kolarskim. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu ich tytularnym sponsorem została Merida Polska, przedstawiciel jednej z czołowych marek rowerów na świecie. Uczennice zostały wyposażone w nowe i najwyższej klasy rowery oraz stroje kolarskie. Dokładnie w 12 rowerów do jazdy w terenie i 5 wyścigowych. – Miło mi, że Merida doceniła innowacyjność naszych działań, naszą pracę i wyniki. Przedstawiciele firmy przyjechali zobaczyć naszą szkołę, prowadzone zajęcia, rozmawiali z dziewczynkami i w efekcie zaoferowali nam pomoc. Dzięki temu możemy prowadzić wszechstronne szkolenie dziewcząt w zakresie kolarstwa szosowego i MTB – cieszy się trener Dariusz Skupień. - Jesteśmy niezwykle dumni, bo to też świetna promocja miasta. To duże osiągnięcie szkoły i trenera Dariusza Skupnia, który jest przykładem nieustępliwego pasjonata - chwali burmistrz Kornelia Newy.
Firma planuje także organizację regularnych otwartych spotkań w SP nr 1 w Rydułtowach, podczas których młode zawodniczki będą mogły porozmawiać m.in. z tymi, którzy osiągnęli już w kolarstwie bardzo wiele. Znajdą się wśród nich patroni honorowi Cykloklasy Merida. Są nimi Przemysław Niemiec z Lampre-Merida (zwycięzca etapowy Vuelta a Espana i 6. kolarz Giro d’Italia 2013), Gunn-Rita Dahle Flesjaa z Multivan Merida Biking Teamu (mistrzyni olimpijska i 9-krotna mistrzyni świata w MTB) oraz Eugenia Bujak z BTC City Ljubljana (mistrzyni Europy w kolarstwie torowym, mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego i jeździe indywidualnej na czas). - Dariusz Skupień to mój pierwszy trener. Tak naprawdę to on nauczył mnie jeździć na rowerze. Nauczył mnie przede wszystkim spokoju, nigdy nie robiłam nic na siłę. Przez te wszystkie lata trenowałam odpowiednio do wieku, dzięki czemu wciąż się rozwijam - mówi Eugenia Bujak.
Sukces sportowy to nie wszystko
- Głównym celem działalności Cykloklasy Merida jest promocja zdrowego stylu życia poprzez rozwijanie zainteresowań z zakresu jazdy na rowerze i rozwoju motorycznego w złotym wieku dziecka - zaznacza Skupień, który dotychczas przez 23 sezony rozwijał dwukołową pasję ok. tysiąca dzieci. - Uczymy też zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, nauczamy techniki i taktyki kolarskiej od podstawowych zasad, przez uczestnictwo w zawodach sportowych, aż po starty w zawodach rangi mistrzowskiej – dodaje. Wychowawcy w SP nr 1 w Rydułtowach kładą nacisk nie tylko na rozwój sportowy. Aby dziewczyny mogły uczęszczać do kolarskich klas, muszą wykazać się także dobrymi wynikami w nauce.
Mistrzowskie porady
W rydułtowskiej SP 1 znajduje się specjalna sala treningowa wyposażona w cykloergometry i rolki treningowe. Współpraca z gwiazdami kolarstwa może się przyczynić do jeszcze lepszych efektów szkolenia. Kobiety stanowiące wzór dla dziewczyn z Rydułtów już teraz dzielą się z nimi wskazówkami. - Najważniejsze jest, abyście same garnęły się do treningu bez przymusu rodziców czy osób trzecich. Chciałabym, żeby treningi były prowadzone tak jak było to ze mną, czyli z pełnym zaangażowaniem, ale też odpowiednio do wieku, umiejętności i rozwoju dziewczyn - mówi Eugenia Bujak. Dodaje, że idea współpracy w SP nr 1 w Rydułtowach od razu przypadła jej do gustu. - To bardzo dobry pomysł i wielka pomoc dla rozwoju kolarstwa. Tym bardziej cieszy mnie, że chodzi o Meridę, to właśnie jej produkcji był mój pierwszy markowy rower – podkreśla. A uczennice nie kryją radości. Tym bardziej, że kolarstwo daje im dużo satysfakcji. - Biorę przykład z takich kolarzy jak Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Lubię jeździć, to jest też fajna zabawa i rywalizacja - mówi Karolina Burda, uczennica cykloklasy. W podobnym tonie wypowiada się jej koleżanka, Dominika Stęchły. - Sport to zdrowie. Można zdrowo i fajnie rywalizować. Bardzo lubię jeździć - zapewnia.
(art), (mak)