Miasto wyrówna drogę do pomnika
Miasto planuje ułatwić dostęp do pomnika Jerzego Dembczyka, który znajduje się w okolicach północnego wylotu z tunelu w Rydułtowach
RYDUŁTOWY Do pomnika Jerzego Dembczyka prowadzi trudna do przebrnięcia trasa. Dlatego w 2013 r. pomnik miał zostać przeniesiony na Ścieżkę Powstań Śląskich w pobliżu rydułtowskiej biblioteki. Niestety okazało się to niemożliwe. Negatywną decyzję w tej sprawie wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, który nie doszukał się wystarczających przesłanek, aby zmienić miejsce ustawienia pomnika. Nadal znajduje się on więc na terenie, który nie jest własnością miasta.
Mimo że miasto chciałoby wybudować utwardzoną drogę do pomnika, nie jest to więc realne. Pojawił się za to inny pomysł. - Pragniemy podkreślić, że teren wokół pomnika jest na bieżąco porządkowany przez Zakład Gospodarki Komunalnej, tak samo jak droga dojazdowa. Ta ostatnia w ciągu najbliższych dni, jeśli tylko pogoda na to pozwoli, zostanie wyrównana. Zadanie to wykona Zakład Gospodarki Komunalnej, dlatego też miasto nie poniesie z tego powodu obciążeń finansowych - podkreśla Artur Charendarczyk z rydułtowskiego urzędu.
Jerzy Dembczyk – rydułtowik – zginął dokładnie 18 sierpnia 1919 r. Grupa około 30 powstańców zaatakowała najpierw centralę telefoniczną w celu odcięcia swojego przeciwnika od systemu komunikacyjnego. W dalszej kolejności dokonano próby przejęcia kontroli na tunelem. Miało to w swoim zamierzeniu sparaliżować transport na terenie Rydułtów i dalej w stronę Rybnika i Suminy. W drugim przypadku natrafiono na silny opór ze strony wojsk niemieckich. Podczas tej potyczki zginął właśnie Jerzy Dembczyk – pierwsza ofiara I Powstania Śląskiego. Pomnik upamiętniający jego bohaterską śmierć powstał w 1958 r. dzięki staraniom ZBoWiD-u i do dzisiaj stoi dokładnie w tym samym miejscu.
(mak)