Liczby robią wrażenie – delegaci Cechu podsumowują rok
Zgromadzenie Delegatów w Wodzisławskim Cechu
Rubryka pod patronatem Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śl.
20 maja 2015 r. odbyło się Zgromadzenie Delegatów Sprawozdawcze Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Tym razem spotkanie miało miejsce w Restauracji Leśna Perła w Radlinie.
Zgodnie z ideą Statutu Cechu Zgromadzenie Delegatów jest najwyższym organem Cechu, którego zadaniem jest między innymi uchwalanie statutu oraz jego zmian, kwestie dotyczące powoływania członków organów cechowych, określania wysokości składek cechowych, uchwalanie planów i programów rozwoju Cechu, zatwierdzanie sprawozdań finansowych, rozpatrywanie sprawozdań Zarządu Cechu, Biura Cechu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Cechowego.
Głównymi punktami obrad podczas tegorocznego Zgromadzenia Delegatów – Sprawozdawczego było przedstawienie oraz zatwierdzenie sprawozdań z działalności poszczególnych organów i działów administracyjnych Cechu oraz przedstawienie i uchwalenie zmian w Statucie Cechu wobec zmian w ówczesnym prawie.
Zgodnie ze sprawozdaniami stan członków zrzeszonych w Cechu na dzień 31 grudnia 2014 r. wynosił 253 zakłady.
W okresie sprawozdawczym spisanych zostało 224 umów o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz przyjęto 131 podań o egzamin czeladniczy, 7 o egzamin mistrzowski i 11 o egzamin sprawdzający, a także złożono 1425 wniosków o dokonanie refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudniania młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego. Na terenie tut. Cechu zorganizowane zostały również egzaminy czeladnicze: praktyczny w zawodzie fryzjer, teoretyczny w zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, piekarz, cukiernik. Ponadto ośrodek szkoleniowy zorganizował 146 kursów oraz przeszkolił 1186 osób. W okresie sprawozdawczym kontynuowane były bezpłatne usługi doradcze i informacyjne z których skorzystało wielu przedsiębiorców i bezrobotnych oraz realizowane były usługi w zakresie nauczania i składania sprawozdań dot. ochrony środowiska. Nadzór nad przygotowaniem zawodowym był również mocno zaangażowany w politykę marketingową i na szeroką skalę prowadził szereg działań w tym zakresie mających na celu zachęcenie młodych ludzi do dokonania wyboru nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej jako dalszej drogi edukacyjnej. Rok 2014 był również rokiem zaangażowania w realizację projektów unijnych. Jeden, zrealizowany dotyczył wzmocnienia jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego na terenie powiatu wodzisławskiego poprzez organizację i realizację we współpracy z 20 pracodawcami płatnych staży zawodowych dla 100 najlepszych uczniów kształcących się w szkołach naszego powiatu. Drugi, nadal realizowany dotyczy rozwoju umiejętności i zdolności niezbędnych do efektywnej i samodzielnej aktywizacji społeczno-zawodowej młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze i zakłady poprawcze, niezatrudnionej, zagrożonej wykluczeniem społecznym.
W obradach uczestniczyli również Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl., Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. oraz członek tut. Cechu a zarazem reprezentant katowickiej Izby Rzemieślniczej, jej wiceprezes Henryk Michalik. Zaproszeni goście w swoich wypowiedziach podkreślali bardzo dobrą współpracę Cechu z jednostkami samorządu gospodarczego i terytorialnego. Poparli działania jednostki, które mają na celu kreowanie rozwoju gospodarczego, promowanie na szeroką skalę dualnego kształcenia zawodowego, angaż w realizację projektów unijnych, a także pomoc w możliwości szkolenia przyszłych fachowców oraz zatrudniania pracowników.
Podczas Zgromadzenia Delegatów uhonorowani dyplomami uznania za ponad 30-letnią przynależność do organizacji zostali Roman Bura oraz Antoni Kohut.