Sprawdź swój pociąg na interaktywnej mapie (o ile działa)
REGION Pasażerowie mogą lepiej planować podróż pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na swojej stronie internetowej monitoring wszystkich połączeń w czasie rzeczywistym.
System pokazuje aktualną pozycję pociągu na mapie oraz informuje o utrudnieniach. Nowe narzędzia rozszerzają możliwości Portalu Pasażera PLK zawierającego wyszukiwarkę połączeń oraz rozkłady jazdy.
System nie wytrzymuje zainteresowania
Wszystkie informacje na temat podróży pociągiem pasażerowie pociągów dalekobieżnych i regionalnych znajdą na jednej stronie: http//rozklad.plk-sa.pl. Na razie jednak strona funkcjonuje z pewnymi problemami. Niekiedy działa bez zarzutu, innym razem się zawiesza i niczego nie można sprawdzić. Rzecznik prasowy PKP PLK wyjaśnia, że to przez duże zainteresowanie podróżnych stroną. - Po prostu nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania. Serwery nie wytrzymują, ale reagujemy i zwiększamy ich wydajność. Należy dodać, że jest to wersja testowa, ciągle pewne rzeczy poprawiamy, tak by na wakacje wszystko działało już bez zarzutu – wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Pociąg na mapie
Strona jeśli działa jest bardzo przyjazna podróżnemu i przydatna. W zakładce „Rozkład jazdy”, w nowej sekcji „Mój pociąg” każdy może sprawdzić czy jego połączenie jest realizowane zgodnie z planem i śledzić je na mapie. Pociągi jadące zgodnie z planem oznaczone są kolorem zielonym. Opóźnione świecą się na czerwono. W przypadku zmian, podane są przyczyny i czas opóźnienia oraz przewidywana godzina przyjazdu na kolejne stacje. Dostępne są również dodatkowe informacje np. o wprowadzeniu komunikacji zastępczej. Wszystkie z ponad 4 tysięcy pociągów pasażerskich uruchamianych każdego dnia, można zobaczyć na mapie z podziałem na poszczególne województwa. Dane na temat pozycji pociągów pobierane są z ich nadajników GPS oraz z systemu sterowania ruchem zarządcy infrastruktury. - Pasażer jest w centrum uwagi. Dziś otrzymuje nie tylko rozkład jazdy na plakacie, czy w internecie. Ma także podgląd na trasę pociągu w czasie rzeczywistym i szczegóły przejazdu. Korzystając z naszych danych planowanie podróży jest łatwiejsze, a w sytuacjach niecodziennych, bieżące informacje o realnym czasie podróży pozwalają szybciej podejmować decyzje i ograniczyć trudności – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Planowanie podróży? Żaden kłopot
W Portalu Pasażera nadal dostępne jest wyszukiwanie najlepszego połączenia wg wybranych kryteriów. Można wybrać opcje połączenia bezpośredniego lub z przesiadkami a także zapoznać się z oferowanymi w pociągu usługami, jak przedział biznesowy, wagon barowy czy przewóz rowerów. Po zaplanowaniu wyjazdu użytkownik może również skorzystać z opcji planowania powrotu. Można też wpisując nazwę interesującej nas stacji zobaczyć jakie w realizowane są w niej w danym dniu połączenia.
(art)