Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (781) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Bloki docieplone, a drzwi otwarte na oścież - gdzie tu sens?

W klatkach schodowych bloków SM ROW pojawiły się komunikaty, w których administracje proszą o zamykanie drzwi wejściowych oraz sprawdzanie i pozamykanie okien we wszystkich pomieszczeniach, zarówno w mieszkaniach jak i w części wspólnej budynków, np. w suszarniach czy wózkowniach.

Ma to związek z rozpoczętym sezonem grzewczym. Temperatury na zewnątrz są coraz niższe, a przez otwarte okna i drzwi ucieka sporo ciepła. To oczywiście podraża koszty ogrzewania budynku. Jak dowiedzieliśmy się w Spółdzielni ROW nie są to standardowe, coroczne komunikaty. Pojawiają się w blokach, które dopiero co zostały docieplone, a w mieszkaniach nie ma podzielników. W założeniu docieplenie miało doprowadzić do oszczędności w kosztach ogrzewania. Jednak przy pootwieranych drzwiach czy oknach o ten efekt jest trudno. Dlaczego zatem pojawia się problem z otwartymi drzwiami czy oknami? Ponieważ w blokach z mieszkaniami bez podzielników koszty centralnego ogrzewania dzielone są po równo niezależnie od tego, czy ktoś pilnuje centralnego czy nie. Nawet jeśli koszt ogrzania takiego bloku jest znacznie większy, co pokazuje dołączona grafika, u mieszkańców nie ma poczucia krzywdy, ponieważ wszyscy płacą tak samo. Nie ma ekonomicznego bodźca do oszczędzania ciepła. Spółdzielni zależy zaś, żeby te opłaty były jak najmniejsze, bo finalnie ponoszone są właśnie z kieszeni mieszkańców. Inaczej wygląda sprawa z blokami, w których są podzielniki. Tam ludzie rozliczani są z CO od zużycia, bardziej więc pilnują siebie samych i sąsiadów. Tyle, że w spółdzielni zauważany jest odwrót od podzielników. Coraz więcej spółdzielców wykazuje tendencję do wspólnego rozliczania, gdyż to nie zobowiązuje do oszczędzania, pilnowania się wzajemnie, aby zamykać okna, drzwi na klatkach schodowych. A wystarczy tylko zmienić podejście do sprawy, jak w przypadku wody czy energii.

(tora)