Zamiast jadłodajni jest akcja wydawania żywności
W Pszowie zniknęła jadłodajnia, z której korzystały osoby potrzebujące wsparcia. Jednocześnie ruszyła akcja wydawania żywności.
PSZÓW Decyzja o zamknięciu jadłodajni była podyktowana m.in. tym, że dostosowanie do wymogów sanepidu pomieszczeń, w których posiłki były wydawane, okazało się niemożliwe. - Poza tym funkcjonowanie jadłodajni kosztowało nas w skali roku ponad 20 tys. zł, a korzystało z niej stosunkowo niewiele osób - mówi burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha.
Raz w miesiącu
Miasto znalazło więc inny sposób wsparcia potrzebujących w zakresie pomocy żywnościowej. Jest to tzw. wydawka żywności. Raz w miesiącu osoby objęte programem otrzymują porcje żywności. Dorośli mogą dostać do 60 kg żywności w ciągu roku, a dzieci do 120 kg. - Akcja ruszyła w grudniu zeszłego roku. Wówczas były dwie wydawki żywności. W styczniu mieliśmy jedną, a do końca kwietnia musi zostać zrealizowana kolejna - tłumaczy pani burmistrz.
Pieniądze z Unii
Żywność wydawana jest w ramach projektu „Lepsze jutro”. Akcję prowadzi Ośrodek Pomocy Społecznej w Pszowie w partnerstwie z liderem projektu, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Na realizację akcji miasto otrzymało środki unijne. - W kwietniu będziemy wnioskować o kolejne środki - zapowiada burmistrz Katarzyna Sawicka-Mucha.
Warsztaty z prowadzenia domu
Osoby objęte projektem mogą liczyć nie tylko na to, że otrzymają żywność. Program zakłada również m.in. warsztaty w zakresie lepszego gospodarowania budżetem domowym czy warsztaty z dietetyki. Będą też szkolenia dotyczące podniesienia kwalifikacji zawodowych.
(mak)