Wodzisław zmienia zasady odbioru odpadów - skończy się proceder podrzucania śmieci?
WODZISŁAW ŚLĄSKI
Miasto będzie odbierać śmieci nie tylko od mieszkańców, ale też od przedsiębiorców. W założeniu ma to doprowadzić do uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami miejskimi, a mówiąc wprost do zmniejszenia plagi dzikich wysypisk, czy też podrzucania odpadów do kontenerów mieszkańców, np. na osiedlach.
Najmniejszym kosztem
Dotąd przedsiębiorcy zawierali z firmami wywozowymi indywidualne umowy na odbiór śmieci i bywało, że szli po najmniejszej linii oporu - tylko części odpadów oddawali legalnie, a reszty pozbywali się pokątnie, żeby zaoszczędzić na kosztach. Byli bowiem liczeni od kontenera czy worka. Wykazały to kontrole przeprowadzone przez urząd miasta. Przejęcie przez miasto odbioru odpadów od firm wejdzie w życie z początkiem 2017 r. - Chcemy dać przedsiębiorcom czas na spokojne przeprowadzenie wypowiedzeń umów na odbiór śmieci - mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. Na razie jeszcze nie ma ustalonej stawki za odbiór śmieci od przedsiębiorców.
Limit w górę
Kolejne zmiany w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie wejdą w życie w sierpniu. Zwiększony zostanie do 10 limit worków z odpadami zielonymi odbieranych z nieruchomości jednorodzinnej. Dodatkowe 10 worków właściciel nieruchomości będzie mógł oddać do PSZOK. - Wsłuchaliśmy się tu w głosy mieszkańców i radnych - mówi Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ekologii UM Wodzisław.
Worki trawę i inne zielone odpady muszą mieć pojemność 110 - 120 litrów.
Wielkie gabaryty
Z dwóch do jednej w roku została zmniejszona liczba odbioru wielkogabarytów z domków, za to tzw. elektrośmieci odbierane będą częściej w punktach wyznaczonych przez miasto i firmę odbierającą odpady.
Miasto szuka też oszczędności poprzez zmianę odbioru odpadów budowlanych i remontowych. Będzie można je oddać tylko w PSZOK, za to limit tych odpadów został zwiększony z 200 do 500 kg na nieruchomość. Dotyczy to zarówno domków jak i zabudowy wielorodzinnej. Dotąd te odpady były odbierane w wyznaczonych punktach miasta. Mieszkańcy nie będą już musieli naklejać kodów kresowych na worki z odpadami posegregowanymi. Za to będą musieli oznaczyć to inaczej, np. poprzez napisanie numeru posesji.
Przypomnienie z telefonu
Urzędnicy rozważają też wprowadzenie aplikacji na telefony komórkowe przypominającej o zbiórkach odpadów. Oferty producentów aplikacji są aktualnie zbierane.
Na temat proponowanych przez urząd zmian w regulaminie pozytywnie wypowiedziały się już komisje rady miasta. Aby weszły w życie muszą zostać przegłosowane przez radę. Prawdopodobnie stanie się to 24 lutego na sesji.
(tora)