Za unijne pieniądze chcą wyremontować pograniczne drogi
GOŁKOWICE Cztery samorządy – dwa polskie i dwa czeskie – właśnie postanowiły wspólnie zawalczyć o unijne środki z Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Na razie spróbują wyremontować ponad 13 km dróg łączących atrakcje turystyczne po obu stronach granicy.
Gmina Godów, Powiat Wodzisławski, Petrovice u Karviné oraz Kraj Morawsko-Śląski złożyły do Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego projekt przebudowy ponad 13 km przygranicznych dróg lokalnych. Po polskiej stronie chodzi m.in. o ulice: Graniczną, Poprzeczną, Szkolną, Celną, 1 Maja i Piotrowicką w Gołkowicach. Czesi chcą zmodernizować te drogi, które łączą się z polskimi, m.in. lokalną drogę gminną MK6c w Petrovicach oraz drogi od przejścia granicznego Gołkowice/Zavada, do Karwiny i do centrum Petrovic. Głównym celem projektu jest udostępnienie komunikacyjne obszaru pogranicza, w tym przejść granicznych Gołkowice/Zavada i Skrbeńsko/Petrovice dla turystycznego transportu autobusowego. Stąd też planuje się podniesienie nośności dróg tak, aby mogły nimi jeździć autobusy. Wnioskodawcy podkreślają, że pogranicze, mimo że podzielone między dwa państwa, należy do tej samej historycznej krainy i stanowi jeden obszar funkcjonalny. - Projekt ma więc zlikwidować odziedziczone po poprzedniej epoce „wąskie gardła” na drogach i podnieść ich parametry techniczne, dzięki czemu znacznie poprawi się skomunikowanie transportowe i przestrzenne. Do tego podniesiona zostanie atrakcyjność turystyczna regionu, którego potencjał kulturowy w tej chwili nie jest w pełni wykorzystany, m.in. właśnie wskutek niespójności układów komunikacyjnych. Przy okazji poprawi się też komfort życia mieszkańców – wyjaśnia Wojciech Raczkowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Wnioskodawcy liczą ponadto, że dzięki przedsięwzięciu powstanie potencjał rozwoju rynku pracy i tworzenia nowych miejsc pracy w branży turystycznej.
Szansa na remont przygranicznych dróg
Jeśli dojdzie do realizacji projektu, to ciężar jego koordynacji weźmie na siebie gmina Godów. Na swoim terenie będzie ona odpowiadać za inwentaryzację i uzupełnienie lub rozszerzenie informacji o zabytkach na terenie gminy oraz Petrovic. Do głównych zadań inwestycyjnych gminy należeć ma podniesienie parametrów technicznych ul. Granicznej i Poprzecznej tak, aby możliwe było dopuszczenie ruchu autobusów. Taki sam cel przyświeca modernizacji ul. Szkolnej. Między ul. Piotrowicką i Zieloną ma ponadto zostać dobudowany odcinek, który skróci czas dojazdu do granicy. - Jeśli otrzymamy wsparcie, to praktycznie wszystkie drogi przygraniczne w pobliżu przejść granicznych w Gołkowicach i Skrbeńsku będziemy mieć wyremontowane – podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Po polskiej stronie największy zakres inwestycji do wykonania będzie mieć Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. O ile projekt zostanie wybrany do realizacji, PZD będzie odpowiadać m.in. za modernizację i poprawę parametrów ul. Celnej (w tym podniesienie jej nośności), a także ul. 1 Maja w Gołkowicach na odcinku od skrzyżowania z ul. Celną przez skrzyżowanie z ul. Piotrowicką do skrzyżowania z ul. Graniczną. Zakres prac na ul. 1 Maja ma obejmować również naprawę nawierzchni oraz korektę organizacji ruchu. Takie same zadania staną przed powiatem w zakresie ul. Piotrowickiej.
Szansa na rozwój lokalnej turystyki
Podobne działania przeprowadzą czescy partnerzy. Gmina Petrovice zamierza zmodernizować trzy odcinki lokalnej drogi MK 6c (m.in. poszerzyć obecnie bardzo wąską jezdnię). Dodatkowo ma poprawić się dostęp do autostrady A1 w Polsce i D1 w Czechach.
Inwestycja będzie miała duże znaczenie dla rozwoju sektora usług turystycznych w regionie oraz rozwoju strefy gospodarczej w gminie Godów. Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego otrzymają też szybsze i dogodniejsze połączenie z Cieszynem oraz całą czeską częścią Śląska Cieszyńskiego. Wartość projektu oszacowano na 2,87 mln euro, z czego ok. 85 proc. ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Największym beneficjentami przedsięwzięcia mają zostać Powiat Wodzisławski (ok. 911 tys. euro) oraz Kraj Morawsko-śląski (ok. 800 tys. euro). Decyzję czy przedsięwzięcie otrzyma unijne wsparcie, poznamy w pierwszej połowie 2016 r.
(art)